Navalny fiton çmimin Sakharov

21:40 20/10/2021

Kritiku i Kremlinit merr çmimin e madh të BE –së për të drejtat e njeriut

UdhĂ«heqĂ«si i burgosur i opozitĂ«s ruse, Aleksei Navalny,  Ă«shtĂ« shpallur fitues i Çmimit Sakharov pĂ«r LirinĂ« e Mendimit.

Çmimi vjetor i Parlamentit Evropian iu akordua atij pasi për shumë vite ai ka luftuar për të drejtat e njeriut dhe liritë themelore në vendin e tij.

Navalny, armiku më i njohur i presidentit rus Vladimir Putin, u burgos këtë vit, pas kthimit në Rusi nga Gjermania, ku u shërua nga helmimi me agjentë nervor, për të cilin akuzon Kremlinin. BE ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve rusë për helmimin dhe burgosjen e Navalny por Moska mohon çdo akuzë .

45 vjeçari, është dënuar me 2 vjet e gjysmë burgim për shkak të shkeljeve të ligit.Ai ka thënë se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht.

Të nominuarit e këtij viti ishin një grup grash të shquara afgane dhe politikania boliviane Jeanine Anez.

Cmimi prej 50,000 eurosh (59,000 dollarĂ«) vitet  e kaluara shkuan  pĂ«r disidentin sovjetik Andrei Sakharov, presidentin e AfrikĂ«s sĂ« Jugut Nelson Mandela dhe aktivisten pakistaneze tĂ« arsimit Malala Yousafzai.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *