Navalny rikthehet në burg

18:20 07/06/2021

Lideri rus i opozites eshte rikuperuar nga një grevë urie të cilën e ndërpreu pas përkeqësismit të shëndetit

Kritiku i presidentit rus Vladimir Putin Ă«shtĂ« rikthyer nĂ« koloninĂ«  penale, ku ai u dĂ«nua. Sipas asaj qĂ« raportojnĂ« mediat vendase rikthimi i tij vjen pas shĂ«rimit dhe grevĂ«s sĂ« urisĂ« tĂ« cilĂ«n e ndĂ«rpreu pas pĂ«rkeqĂ«simit tĂ« shĂ«ndetit.

Autoritetet janë shprehur se më 7 Qershor se kritiku i Kremlinit do të marrë pjesë në seancë gjyqësore përmes video-lidhjes. Navanly u transferua në një dhomë spitali në muajin Prill, duke kërkuar që mjekë të pavarur ta kontrollonin për dhimbjet në shpinë dhe gjymtyrë.

ZĂ«dhĂ«nĂ«si i tij, Kira Yarmysh, shkroi nĂ« TĂ«ittter pas transferimit tĂ« tij, “Burgu, natyrisht, ndikon nĂ« produktivitetin e tij aktual, por jo pĂ«r tĂ« stimuluar protestĂ«n .”

Navalny ka akuzuar autoritetet e burgut se i kanĂ« shkelur tĂ« drejtat e njeriut duke ia dĂ«rguar gazetat me disa pjesĂ« tĂ« shkĂ«putura dhe duke ia refuzuar qasjen nĂ« libra. Ai u arrestua  nĂ« muajin Janar, pasi arriti nĂ« Rusi teksa vinte nga Gjermania ku po trajtohej  pas helmimit me agjent nervor nĂ« Siberi.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.