Ndahet nga jeta në moshën 59-vjeçare aktori i njohur i serialit “Friends”, James Michael Tyler

Aktori amerikan James Michael Tyler, i cili më së shumti luajti si Gunther në serialin televiziv Friends, ka vdekur në moshën 59-vjeçare.

“Tyler ndërroi jetë paqësisht në shtëpinë e tij në Los Anxhelos të dielën në mëngjes”, thuhet në një deklaratë nga menaxheri i tij.

“Nëse e keni takuar një herë, keni bërë një shok për jetën”, shtoi ajo. “Ai ka lënë pas gruan e tij, Jennifer Carno, dashuria e jetës së tij.

” Tyler u diagnostikua me kancer të avancuar të prostatës në vitin 2018, i cili më vonë u përhap në kockat e tij. “Dëshirë të ndihmonte sa më shumë njerëz të jetë e mundur, ai ndau me guxim historinë e tij dhe u bë një aktivist për ata me prostatë që të bënin një test gjaku që në moshën 40-vjeçare”, tha menaxheri i tij.

Ndërsa ai nuk zotëronte të njëjtën kohë në ekran si gjashtë personazhet kryesore të Friends, Gunther ishte dhe mbetet një figurë e njohur në mesin e fansave.

Gunther punoi si kamerier dhe menaxher në kafenenë e shfaqjes, Central Perk. Ai ishte i dashuruar me personazhin e Jennifer Aniston, Rachel gjatë gjithë serialit, e cila gjithashtu punoi atje si kamariere në sezonet e hershme të shfaqjes.

“Bota e njihte atë si Gunther (miku i shtatë)… por të dashurit e Michael e njihnin atë si një aktor, muzikant, mbrojtës të ndërgjegjësimit për kancerin dhe bashkëshort të dashur”, tha menaxheri i tij.

Në maj, Tyler bëri një paraqitje të shkurtër në specialen e ribashkimit të Friends muajin e kaluar përmes Zoom. “Ishin 10 vitet më të paharrueshme të jetës sime, sinqerisht”, tha aktori në momentin e shfaqjes. “Nuk mund ta imagjinoja një përvojë më të mirë”, tha ai.

“Të gjithë këta djem ishin fantastikë dhe thjesht një kënaqësi për të punuar me të. Ishte shumë, shumë e veçantë.” Tyler u shfaq në pothuajse 150 episode të komedisë që u transmetua në NBC nga 1994 deri në 2004. Televizioni Warner Bros, një nga bashkëprodhuesit e sitcom, tha se Tyler ishte “një aktor i dashur dhe pjesë përbërëse e familjes sonë Friends”.

Shumë fansa të Friends i kanë bërë homazhe Tyler në rrjetet sociale, duke e përshkruar vdekjen e aktorit si një ditë të trishtuar dhe duke ndarë kujtimet e tyre të preferuara në ekran për të. Michael vazhdoi të performonte në vitet e fundit ndërsa po trajtohej për kancerin. Ai luajti në dy filma të shkurtër ” The Gesture and the Word”, dhe “Processing” – duke fituar çmime për aktorin më të mirë në festivale të ndryshme filmi.

Në vitin 2021, performanca e tij me fjalë të folura e poemës së Stephen Kalinich-it “If You Knew” u përshtat në një video të shkurtër për të rritur ndërgjegjësimin për Fondacionin për Kancerin e Prostatës.

Opera Snapshot 2021 10 25 060035 Www.bbc.com (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.