Ndahet nga jeta Princi Philip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth II

13:16 09/04/2021

Duka i Edinburgut është ndarë nga jeta këtë të enjte në moshën 99 vjeç, në Kalanë e Windsor.

Lajmin e ka bërë të ditur Pallati Mbretëror, raporton “BBC”.

“Me dhimbje të thellë madhështia e saj Mbretëresha ka njoftuar vdekjen e burrit të saj të dashur, Lartmadhërisë së Tij Mbretërore Princit Philip, Dukës së Edinburgut. Lartësia e Tij Mbretërore ndërroi jetë paqësisht këtë mëngjes në Kalanë e Windsor”, njoftoi Pallati Edinburg.

Familja Mbretërore bashkohet me njerëz në të gjithë botën për të mbajtur zi për humbjen e tij.

Lindur në 1921, Philip shërbeu në Marinën Mbretërore dhe është bërë i njohur ndër vite për shakatë dhe gafat e tij.

Pasi u takua për herë të parë me Mbretëreshën, Elizabeth “kurrë nuk pa askënd tjetër” dhe sapo Filipi i propozoi, bashkëshortja mbretërore u vulos.

Philip, i njohur gjithashtu si Duka i Edinburgut, u martua me Elizabetën në 1947. Ai u tërhoq nga angazhimet publike në 2017 pasi kreu më shumë se 20,000 prej tyre. Filipi ishte një anëtar i familjes mbretërore greke dhe lindi në ishullin grek të Korfuzit në 1921.

Duke lënë mënjanë ambiciet e tij të karrierës, ai provoi ndjenjën e tij të fortë të detyrës duke i shërbyer vendit përmes qindra angazhimeve çdo vit, duke refuzuar të ndalonte punën edhe në të 90-at.

Ai la pas katër fëmijë, tetë nipër e mbesa dhe tetë stërnipa./tvklan.al

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The…

Posted by The Royal Family on Friday, April 9, 2021

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.