Ndalimi i Donald Trump në Twitter: është ‘problematik’, thotë Angela Merkel

angela merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel e konsideron dëbimin e Presidentit të SHBA Donald Trump nga Twitter nga kompania “problematik”, tha zëdhënësi i saj të hënën.

Twitter pezulloi përgjithmonë Trumpin nga platforma e mikroblogjeve të Premten, duke përmendur një “rrezik të nxitjes së mëtejshme të dhunës” në prag të sulmimit të Kapitolit të SHBA nga mbështetësit e presidentit në largim.

Pesë njerëz u vranë pasi mijëra mbështetës të Trump marshuan dhe pushtuan ndërtesën e qeverisë federale në Washington DC pas një tubimi ku Trump iu drejtua turmave.

I pyetur në lidhje me vendimin e Twitter, zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert, tha se operatorët e platformave të mediave sociale “mbajnë përgjegjësi të madhe që komunikimi politik të mos helmohet nga urrejtja, nga gënjeshtrat dhe nga nxitja e dhunës”.

Në një postim në blog të botuar të Dielën, ai shkroi: “Ajo që pamë të Mërkurën ishte vetëm kulmi i zhvillimeve shumë shqetësuese që ndodhën globalisht vitet e fundit. Duhet të jetë një thirrje zgjimi për të gjithë mbrojtësit e demokracisë”.

“Për të luftuar mashtrimet dhe sulmet ndaj vlerave demokratike dhe për të kapërcyer ndarjet e shoqërive tona. Jo vetëm në SH.B.A. në të gjithë botën, ka udhëheqës politikë – në opozitë dhe gjithashtu gjithnjë e më shumë në pushtet – të gatshëm për të minuar institucionet demokratike”.

Por Seibert gjithashtu tha se liria e mendimit është një e drejtë themelore e “rëndësisë elementare”.

“Kjo e drejtë themelore mund të ndërhyhet, por sipas ligjit dhe brenda kornizës së përcaktuar nga ligjvënësit – jo sipas një vendimi nga menaxhmenti i platformave të mediave sociale,” u tha ai gazetarëve në Berlin.

“Parë nga ky kënd, Kancelari e konsideron problematike që llogaritë e presidentit amerikan tani janë bllokuar përgjithmonë”.

Facebook pezulloi llogarinë e Trump të Enjten deri më 20 Janar – dita e përurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden – dhe ndoshta për një kohë të pacaktuar.

Lexo me shume: https://www.botasot.al/

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *