Ndalimi i grave për të parë ndeshjet në stadium, thirrja ndaj FIFA-s: Përjashto menjëherë Iranin nga Kupa e Botës 2022

Një grup i të drejtave të njeriut i ka bërë thirrje FIFA-s që ta përjashtojë Iranin nga Kupa e Botës këtë vit pasi ka ndaluar femrat që të shikojnë ndeshjet.

stadium

“Pse vendi po lejohet të konkurrojë ndërsa gratë iraniane mbeten jashtë stadiumit”, u tha në kërkesë.

“Gratë iraniane nuk u besojnë as autoriteteve të Republikës Islamike dhe as Federatës iraniane të Futbollit se stadiumi Azadi do të mbetet i hapur për to pasi të përfundojë Kupa e Botës FIFA 2022 më 18 dhjetor”, tha Open Stadiums në një letër të hapur drejtuar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino.

Gjithashtu argumenton se edhe ata që udhëtojnë në Katar për të parë ndeshjet rrezikojnë të bien në kundërshtim me autoritetet iraniane, me frikën se spiunët shtetërorë mund të kontrollojnë ata që marrin pjesë.

Ndalimi i grave bie ndesh me rregullat ndërkombëtare të futbollit, thekson letra, duke argumentuar se FIFA duhet “të përjashtojë menjëherë Iranin nga Kupa e Botës 2022 në Katar”.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *