Ndalimi i hixhabit në shkollat publike, qeveria franceze u mbyll dyert vajzave myslimane

Ministri francez i arsimit ka thënë se rreth 300 nxënës arritën në shkollë të hënën të veshur me hixhab, e cila është veshja me shami dhe fustan të gjatë që përdorin myslimanët e cila u ndalua në shkolla javën e kaluar.

Sipas shifrave zyrtare, 298 vajza, kryesisht të moshës 15 vjeç e lart, u paraqitën në shkollë me veshjen e ndaluar.

Shumica ranë dakord të ndërronin mantelin, por 67 refuzuan dhe u dërguan në shtëpi, tha ai. Ndërkohë qeveria njoftoi muajin e kaluar se po ndalonte veshjet abajat në shkolla, duke thënë se ajo shkeli rregullat mbi sekularizmin në arsim, të cilat tashmë i kanë parë të ndaluara shamitë me arsyetimin se ato përbëjnë një shfaqje të përkatësisë fetare.

Uniformat nuk kanë qenë të detyrueshme në shkollat franceze që nga viti 1968, por janë kthyer rregullisht në axhendën politike, shpesh të shtyra nga politikanët konservatorë dhe të djathtë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts