“Ndër të vetmit politikanë që mbroni kauzën e dhurimit të gjakut”, Meta vlerësohet me Urdhrin për Merita Ndërkombëtare
ilirmeta2

Presidenti Ilir Meta u vlerësua me “Urdhrin për Merita Ndërkombëtare të Dhurimit të Gjakut” nga Federata Ndërkombëtare e Organizatave të Dhuruesve të Gjakut.

Në ceremoninë e zhvilluar pasditen e sotme në Presidencë, ishte i pranishëm Presidenti i IFBDO, z.Gian Franco Massaro i cili u shpreh se kreu i shtetit shqiptar është një ndër politikanët e vetëm në botë që jep shpirtin për kauzën e dhurimit të gjakut.

Massaro tha se po mendohet që vitin e ardhshëm, Federata Ndërkombëtare e Organizatave të Dhurimit të Gjakut ta zhvillojnë mbledhjen e radhës në Shqipëri.

“President Ilir Meta, ju jeni ndër të vetmit politikanë në botë, që jepni shpirtin për kauzën e dhurimit të gjakut dhe unë mbas këtij takimi do shpërndaj shembullin tuaj unik në përfaqësuesit e institucioneve në të gjithë botën. Për këtë arsye ne po mendojmë që vitin e ardhshëm të organizojmë pikërisht në Shqipëri mbledhjen e radhës së Federata Ndërkombëtare e Organizatave të Dhuruesve të Gjakut (IFBDO). Presidenti Meta përveçse është një dhurues vullnetar periodik i gjakut është një shembull unik në botë, në radhët e politikanëve. Për këtë arsye por edhe për shumë të tjera kemi vendosur në unanimitet të nderojmë Presidentin Meta me “Urdhrin për Merita Ndërkombëtare të Gjakut”, tha Massaro.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.