Ndërhynë në punët e brendshme të vendit, Etiopia shpall non-grata dhe dëbon 7 zyrtarë të lartë të OKB-së

Qeveria e Etiopisë ka urdhëruar dëbimin e shtatë zyrtarëve të lartë të Kombeve të Bashkuara nga vendi për “ndërhyrje” në punët e saj të brendshme.

Të shtatë, të cilët përfshijnë individë nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA), janë shpallur “persona non grata” dhe u kanë dhënë 72 orë kohë për të lënë vendin, një deklaratë nga Ministria e Punëve të Jashtme tha të enjten.

Agjencia e lajmeve e lidhur me shtetin FANA tha se Grant Leaity, zëvendës koordinator humanitar për OCHA dhe Adele Khodr, përfaqësuese e UNICEF në Etiopi, ishin mes atyre që u dëbuan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.