Ndërmori aksionet ushtarake në Siri, kush është gjenerali i ri rus që udhëheq betejën për pushtimin e Ukrainës

Një zyrtar perëndimor ka konfirmuar se Rusia ka riorganizuar komandën e operacioneve të saj në Ukrainë, me gjeneralin e ri, i cili thuhet se ka pasur përvojë të gjerë në operacionet luftarake në Siri.

Duke folur për Gordon Corera të BBC-së në kushte anonimiteti, burimi tha se komandanti i distriktit ushtarak jugor të Rusisë, gjenerali Alexander Dvornikov tashmë drejton pushtimin.

“Ky komandant ka shumë përvojë në operacionet e ruse në Siri. Pra, ne do të presim që komanda dhe kontrolli i përgjithshëm të përmirësohet”, tha burimi.
Vendosja e re u bë në një përpjekje për të përmirësuar koordinimin midis njësive të ndryshme, pasi grupet ruse më parë ishin organizuar dhe komanduar veçmas, tha zyrtari. Rusia deri më tani ka luftuar për të arritur qëllimet e saj të luftës 44 ditore të pushtimit, duke dështuar në qëllimin e saj që të pushtojë qytetet kryesore si Kievi përpara se të kthejë përfundimisht pamjet e saj në rajonin e Donbasit në lindje, raporton BBC.

Zyrtari tha se taktikat ruse i kishin parë ata të frenuar nga një numër më i vogël i njësive ukrainase që vepronin në mënyrë më inteligjente dhe me befasi – pavarësisht se Rusia mendohej se kishte një forcë “të konsiderueshme” prej pak më pak se 100 grupe taktike batalione operative. “Nëse Rusia nuk është në gjendje të ndryshojë taktikat e saj, është shumë e vështirë të shihet se si ata ia dalin edhe në këto objektiva të kufizuara që i kanë rivendosur vetë”, tha zyrtari. Rusinë që tenton që të arrijë një lloj suksesi deri në 9 maji, datë në të cilën vendi shënon fitoren në Luftën e Dytë Botërore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com