Ndërpriten shërbimet e komunikimit dhe të internetit për shkak të agresionit izraelit në pjesën qendrore dhe jugore të Gazës

nderpriten sherbimet e komunikimit dhe te internetit per shkak te agresionit izraelit ne pjesen qendrore dhe jugore te gazes
nderpriten sherbimet e komunikimit dhe te internetit per shkak te agresionit izraelit ne pjesen qendrore dhe jugore te gazes

Kompania palestineze e telekomunikacionit Paltel njoftoi se shërbimet e komunikimit dhe të internetit u ndërprenë sot në pjesën qendrore dhe jugore të Rripit të Gazës. Në një deklaratë, kompania tha se shërbimet ishin ndërprerë “për shkak të agresionit të pamëshirshëm të Izraelit”. “Ekipet tona po punojnë për të rivendosur shërbimet sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në deklaratë.

Shërbimet e komunikimit dhe të internetit u ndërprenë disa herë në mes të ofensivës vdekjeprurëse izraelite në enklavën e rrethuar palestineze. Izraeli ka ndërmarrë një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit të vitit të kaluar nga grupi i rezistencës palestinez Hamas kur sipas Tel Avivit u vranë afro 1.200 njerëz.

Mbi 34.300 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 77.300 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave. Izraeli gjithashtu ka vendosur një bllokadë në enklavën palestineze, duke e lënë popullsinë e saj në prag të urisë, veçanërisht banorët e Gazës veriore.

Sipas OKB-së, lufta izraelite ka çuar në zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së Gazës mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Po ashtu 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet e gjenocidit dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts