“Ndihem i pafuqishëm, shtëpia ime po digjet”/ Turqia vazhdon betejën me zjarret, banorët akuza ndaj Erdogan: President i paaftë

Skena dramatike janë regjistruar në Turqi ndërsa banorët u përpoqën të luftonin zjarret që rrethuan disa fshatra në jug.

Fshatarët në Cokertme vrapuan për të marrë një zorrë uji aq të gjatë sa të arrinin flakët.

Të tjerët u përpoqën të çlironin kafshët e tyre nga ferma nga rreziku.

M3

Një banor vendas tha: “Ndihem shumë i lodhur dhe i pafuqishëm. Ne nuk mund të bëjmë asgjë. Shtëpitë tona po digjen, pyjet tona po digjen dhe nuk mund të bëjmë asgjë.”

Një tjetër tha: “Shtëpia ime po digjet! Shtëpia ime po digjet! Zoti të lutem!”

M45
 

Prej një jave zjarrfikësit turq po luftojnë për të kontrolluar flakët që po shkatërrojnë pyjet pranë destinacioneve të plazhit të Turqisë.

Të ushqyer nga erërat e forta dhe temperaturat përvëluese, zjarret që filluan të mërkurën e kaluar kanë lënë tetë persona të vdekur.

Ndërsa banorët humbën shtëpitë dhe bagëtinë, zemërimi u kthye ndaj qeverisë, e cila pranoi se nuk kishte një flotë avionësh zjarrfikës të përdorshëm.

Partitë opozitare akuzuan qeverinë se nuk kishte arritur të blinte aeroplanë zjarrfikës, në vend që të shpenzonte para për projektet e ndërtimit që ata thonë se dëmtojnë mjedisin.

Në fshatin Bozalan, në provincën Mugla, ku u dogjën shtëpi dhe ullishte, banorët u ankuan se përgjigja e qeverisë ishte e papërshtatshme.

M6
 

“Helikopterët tanë për shuarjen e zjarrit ishin të pamjaftueshëm,” tha 58-vjeçari Mahmut Sanli. “Shtëpitë tona u dogjën. Nëse do të kishte një ekip zjarrfikës në lagjen tonë, kjo nuk do të kishte ndodhur. ”

“Nuk ka pasur mbështetje ajrore, asgjë. Për tre ditë ne po jetojmë me këtë pafuqi ”, tha ajo.

Kemal Kilicdaroglu, udhëheqësi i Partisë Popullore Republikane të opozitës kryesore të Turqisë, akuzoi Erdoganin të martën se i mungon një “master plan” për të parandaluar dhe trajtuar zjarret në pyje dhe se ka injoruar paralajmërimet në lidhje me ngrohjen globale.

“Nëse një president është i paaftë të hartojë një master plan për parandalimin e zjarreve në pyje, ai president nuk mund të parandalojë zjarret në pyje

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *