Ndihma ndërkombëtare për Ukrainën do të kalojë 31 miliardë dollarë deri në fund të vitit

ndihma nderkombetare per ukrainen do te kaloje 31 miliarde dollare deri ne fund te vitit
ndihma nderkombetare per ukrainen do te kaloje 31 miliarde dollare deri ne fund te vitit

Sipas parashikimeve të Bankës Kombëtare të Ukrainës (NBU), shuma e ndihmës ndërkombëtare për Ukrainën do të kalojë 31 miliardë dollarë deri në fund të vitit.

Deklarata përkatëse u dha nga Guvernatori i NBU, Andriy Pyshnyy në një konferencë për shtyp.

“Ndihma financiare ndërkombëtare për Ukrainën u rrit ndjeshëm në gjysmën e dytë të 2022. Ajo parashikohet të kalojë 31 miliardë dollarë deri në fund të vitit,” tha Pyshnyy.

Ai vuri në dukje se ndihma financiare ndërkombëtare e nevojshme për financimin e deficitit buxhetor dhe rivendosjen e ekonomisë do të vazhdojë të vijë edhe në vitin 2023.

“Më konkretisht, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar tashmë synimet e tyre paraprake për t’i siguruar Ukrainës përkatësisht 18 miliardë euro dhe rreth 10 miliardë dollarë,” tha Pyshnyy.

Ai kujtoi se NBU bëri disa përparime në negocimin me FMN-në për një program të ri monitorimi që përfshin Bordin Ekzekutiv të FMN-së. Miratimi i plotë i këtij programi do të kontribuojë në tërheqjen e fondeve nga donatorë të tjerë ndërkombëtarë në vitin 2023.

Siç raportohet, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka mbështetur Ukrainën që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë. Në mars 2022, Ukraina mori 1.4 miliardë dollarë nën Instrumentin e Financimit të Shpejtë (RFI). Në tetor 2022, Ukraina mori 1.3 miliardë dollarë fonde shtesë emergjente nga FMN.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts