Ndihmat ushtarake amerikane nisin të mbërrijë në Ukrainë

ndihmat ushtarake amerikane nisin te mberrije ne ukraine
ndihmat ushtarake amerikane nisin te mberrije ne ukraine

Disa dërgesa ndihme ushtarake nga SHBA kanë filluar të mbërrijnë në Ukrainë. Kështu deklaroi një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë, që është cituar nga CNN. 

Në fillim të kësaj jave, Presidenti Joe Biden miratoi një ndihmë ushtarake shtesë në vlerë prej 800 milionë dollarësh (600 milionë £) për Ukrainën. 

Ai tha se mbështetja do të përfshijë armë të reja të përshtatura për të luftuar “sulmin më të gjerë” të pritshëm të Rusisë në lindje. Dërgesa shtesë prej 800 milionë dollarësh do të thotë se SHBA-ja është zotuar të ofrojë më shumë se 3 miliardë dollarë (2.3 miliardë £) ndihmë ushtarake për Ukrainën nën administratën e Biden.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts