Ndodh për herë të parë në Spanjë, 3 tifozë dënohen me burg pas thirrjeve raciste kundër Viniciusit

Një ditë historike për futbollin spanjoll dhe për luftën kundër racizmit në fushat e futbollit.

vinicius

Siç bën të ditur gazeta AS, sot janë dënuar 3 tifozë të Valencias për thirrjet raciste kundër Vinicius Zhunior, lojtarit të Real Madridit.

Ata u dënuan me 1 vit burg por iu reduktua për një të tretën në bazë të marrëveshjes në fazën paraprake, duke lënë dënimin efektiv për tre të pandehurit me 8 muaj burgim dhe shpenzime gjyqësore.

Për më tepër, të dënuarve do t’u ndalohet hyrja në stadiumet e futbollit ku luhen ndeshjet e La Ligës ose të Brazilit për një periudhë prej dy vjetësh. Është dënimi i parë i lëshuar në Spanjë për këtë lloj ankese raciste.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts