Ndryshim drastik temperaturash brenda dy ditëve, sinoptikanët ‘ngrenë alarmin’ në Angli: Rrezik për jetën!

11:51 18/12/2022

Sinoptikanët po ‘ngrenë alarmin’ në Mbretërinë e Bashkuar për motin e keq pasi thuhet se bora, shiu i ngrirë dhe temperaturatë e ulëta mund të rrezikojnë dhe jetën. Shiu i ngrirë është kur shiu bie në një sipërfaqe të ftohtë dhe ngrin pothuajse menjëherë, duke prodhuar efekte të habitshme duke e mbështjellë sipërfaqen në një shtresë akulli të pastër.

Sky News shkruan se këto kushte atmosferike janë të rralla në Mbretërinë e Bashkuar.

Temperaturat maksimale të ditës të hënë do të variojnë nga 11C deri në 14C, një kontrast i madh me temperaturat e javës së kaluar.

Parashikuesi i “Met Office” Marco Petagna tha: “Për momentin temperaturat e ditës janë në shifra të ulëta, dhe në shumë zona po qëndrojnë nën zero nën mbulesën e borës.”

Z. Petagna tha se është e zakontë që të arrihen këto temperatura në këtë periudhë të vitit, por kalimi nga shumë i ftohtë në shumë ngrohtë brenda një ose dy ditësh është mjaft i pazakontë.

Peter Jenkins, drejtor i “Water UK”, paralajmëroi se rritja e temperaturave mund të shkaktojë plasje të tubave, duke rrezikuar banesat.

“Kjo është arsyeja pse ne po u bëjmë thirrje të gjithëve që të kontrollojnë nëse tubat e tyre të ujit janë izoluar mirë tani dhe të ndjekin këshillat tona të thjeshta për të mbrojtur shtëpitë nga kushtet e motit”-u shpreh ai.

Paralajmërimi erdhi pasi shtëpitë në lagjen Camden të Londrës, në veri të Londrës, u evakuuan pasi një ujësjellës shpërtheu dhe përmbyti një rrugë. Brigada e Zjarrfikësve të Londrës tha se rreth 60 zjarrfikës u thirrën në Belsize Road, pranë Swiss Cottage, në orën 2:50 të mëngjesit të së shtunës në mëngjes pas një shpërthimi të ujit. Brigada tha se shumë shtëpi u përmbytën dhe zjarrfikësit u detyruan të evakuonin rreth 20 banorë të sigurt./tvklan.al

 

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts