Ndryshimet klimatike/ Skocia plotësisht “pa borë” për herë të katërt në gjashtë vitet e fundit

Skocia është plotësisht pa borë për të katërtën herë në gjashtë vitet e fundit.

Sfinksi, në Cairngorms, i cili është historikisht pjesa më e gjatë e borës në Mbretërinë e Bashkuar, është shkrirë.

Eksperti i borës Iain Cameron raportoi të premten se copëza e famshme ishte zhdukur në 24 orët e fundit.

Është hera e katërt që shkon në gjashtë vitet e fundit, pasi është shkrirë vetëm nëntë herë në 300 vitet e fundit. Cameron tha se ndryshimi i klimës ishte një faktor i mundshëm.

Sfinksi, në Braeriach të largët, një Munro 1,296 m (4,252 ft), është shkrirë më shpesh në 18 vitet e fundit.

Sipas të dhënave, më parë është shkrirë plotësisht në 1933, 1959, 1996, 2003, 2006, 2017, 2018, 2021 dhe tani 2022.

Para vitit 1933, mendohet se për herë të fundit është shkrirë plotësisht në vitet 1700.

Cameron shkroi në Twitter: “Kështu që ja. Është konfirmuar se Skocia është sërish pa borë.
“Arnimi i fundit, Sfinksi, u zhduk diku në 24 orët e fundit.”

Ai shtoi: “Unë nuk jam klimatolog (as as akademik), por është një drejtim mjaft i dukshëm udhëtimi.

“E ardhmja e borës gjysmë të përhershme në Skoci duket e zymtë”.

Vetëm gjashtë ditë më parë ai kishte bërë ngjitjen për të kontrolluar copëzën dhe e përshkroi atë si “të varur për një jetë të shtrenjtë”.

Cameron, me seli në Stirling, ka studiuar njolla dëbore në Skoci për 25 vjet dhe është autor i librit “The Vanishing Ice”, të cilin ai e përshkruan si një “lakim” për borën dhe akullin që qëndron lart në kodrat e Skocisë.

Ai punoi së bashku me të ndjerin Dr Adam Watson, një biolog i quajtur Z. Cairngorms për shkak të shumë viteve që studionte malet.

Disa nga kërkimet e Dr Watson mbi Sfinksin u mbështetën në informacionin e dhënë nga breza njerëzish që punuan dhe vizituan Cairngorms.

 127017152 Snow
127017152 Snow

Klubi Skocez i Alpinizmit filloi të vinte në dukje pasuritë e copëzës në vitet 1840 dhe së fundmi shkencëtarët dhe ekologët kanë mbledhur informacion.

Më vete nga hulumtimi i Cameron, një raport i porositur nga Autoriteti i Parkut Kombëtar Cairngorms dhe i botuar në korrik 2020 tha se mbulimi i dëborës në rënie dhe më pak ditë kur binte borë ishin vërejtur në malin Cairngorm që nga dimri i 1983-84.

Studiuesit vunë re gjithashtu një prirje për një mot gjithnjë e më të ngrohtë që nga vitet 1960 dhe sugjeruan se deri në vitet 2080 do të kishte disa vite me shumë pak ose aspak borë në Cairngorm.

Sfinksi shtrihet në Garbh Choire Mor, një zgavër e njohur si një kori i formuar nga akulli ose një akullnajë gjatë epokës së fundit të akullit.

Garbh Choire Mor përshkruhet si bora më e madhe e Skocisë për shkak të sasisë së borës që mund të mbajë edhe gjatë muajve të verës. Sfinksi është emri i një rruge ngjitjeje pranë zonës së dëborës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *