Ndryshimet në qeveri/ Dështime dhe keqmenaxhime të situatave, Johnson shkarkon nga detyra 3 ministra

Kryeministri britanik Boris Johnson bëri një riorganizim gjithëpërfshirësh të kabinetit të tij  pasi vendosi të zhvendoste ish -sekretarin e shtetit Dominique Raab në postin e ministrit të Drejtësisë dhe e emëroi atë si zëvendëskryeministër. Në të njëjtën kohë, udhëheqësi konservator shkarkoi tre ministra.

Më konkretisht, nga Ministria e Arsimit është Gavin Williamson i cili fajësohet për dështimet në menaxhimin e pandemisë në arsim. Rruga e Williamson u ndoq gjithashtu nga Sekretari i Drejtësisë Robert Buckland dhe Sekretari i Strehimit Robert Genrik. Këto ndryshime në qeveri vijnë vetëm disa javë para Konferencës së Partisë Konservatore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.