Ndryshimi i frikshëm i klimës, shkrihen 22 ton akull brenda ditës në Groenlandë

Ndërsa ndryshimi i klimës po  nxit temperaturat e larta në të gjithë Arktikun, Grenlanda humbi një sasi të madhe akulli, shkrirja e të cilave mund të mbulojë të gjithë shtetin e Floridës me 5 cm ujë.

Kjo është humbja e tretë më e madhe e akullit për Grenlandën në një ditë që nga viti 1950. Dy rekordet e mëparshme u vendosën në 2012 dhe 2019.

Shkrirja e shpejtë e akullit ishte rezultat i ajrit të nxehtë të bllokuar mbi ishullin Arktik për shkak të një ndryshimi në modelet e lëshimi i tij në atmosferë, sipas shkencëtarëve që paralajmërojnë se më shumë akull mund të humbasë.

Akullnajat

Vetëm të mërkurën, rreth 22 tonë akull u shkrin,  me 12 që derdhen në oqean dhe 10 të tjerat thithen nga bora, ku mund të ngrijnë përsëri, sipas Xavier Fetvais, një klimatolog në Universitetin e Liege në Belgjikë.

Polar Portal, një shoqatë e instituteve kërkimore daneze, e përshkroi fenomenin në një postim në Tëitter, duke iu referuar “shkrirjes masive”. Edhe pse vëllimi i akullit që u shkri brenda një dite ishte më i vogël në krahasim me atë të vitit 2019, fenomeni kishte të bënte me një zonë më të madhe, shpjegoi ai.

Ngjarje të tilla mund të krijojnë fenomene reagimesh, duke çuar në një rritje të mëtejshme të temperaturës dhe më shumë shkrirjen e akullit në Grenlandë, shpjegoi Marco Tentesco, një klimatolog në Universitetin e Columbia.

Shkencëtarët vlerësojnë se shkrirja e shtresës së akullit të Grenlandës është përgjegjëse për rreth 25% të rritjes së nivelit të detit në dekadat e fundit.

Po aq shqetësues është fakti se Arktiku në përgjithësi po ngrohet më shpejt se pjesa tjetër e planetit. Të mërkurën, temperatura e ajrit në Grenlandë ishte “shqetësuese” duke arritur deri në 23.2 gradë Celsius.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *