Ndryshimi i klimës dhe përmbytjet, kush janë qytetet që rrezikohen të fundosen në të ardhmen

Ndryshimi i klimës, ngritja e niveleve të detit dhe përmbytjet pritet të kenë një ndikim të madh në Azi, ku miliona njerëz jetojnë në tokë të ulët në afërsi të oqeanit.

Një raport i ri nga Greenpeace Azia Lindore shikon rreziqet në shtatë qytete rajonale, duke arritur në përfundimin se vetëm në këto metropole, më shumë se 15 milion njerëz mund të preken nga ngritja e niveleve të detit dhe përmbytjeve deri në 2030.

Ndërsa problemet rreth mbytjes së kryeqytetit indonezian Xhakarta kanë qenë të njohura, raporti në fakt e vë Bangkokun në krye të qyteteve më të prekura. Greenpeace pret që më shumë se dhjetë milion njerëz do të jenë në rrezik në kryeqytetin Tailandez nëse një përmbytje dhjetë-vjeçare do të ndodhte në nivelin e detit 2030, duke rrezikuar 96 përqind të PBB-së së qytetit – më shumë se 500 miliardë dollarë të llogaritur në barazinë e fuqisë blerëse.

Rreziku ekonomik është gjithashtu më i lartë në kryeqytetin filipinas Manila, ku 87 për qind e PBB-së (39.2 miliardë dollarë) dhe rreth 1.5 milion njerëz do të ishin në rrezik në 2030 gjatë një ngjarjeje të tillë, e cila përcaktohet si një përmbytje që ka një mundësi 1:10 të ndodhura në çdo vit të caktuar në vendin përkatës.

Ashtu si në Xhakartë, nxjerrja e tepërt e ujërave nëntokësore të Qytetit të Manilës po bën që ajo të fundoset me 10 cm në vit, sipas numrave të cituar nga Greenpeace. Rënia maksimale e Xhakartës vendoset në 25 cm në vit nga raporti – një shifër që i ka dhënë asaj titullin e qytetit më të shpejtë që po fundoset në botë. Megjithatë, problemet janë përqendruar në bregun verior të Xhakartës. Në rast të një përmbytje dhjetë-vjeçare në 2030, vetëm 17 përqind e qytetit mund të përmbyten, sipas raportit, në krahasim me pellgjet e mëdha të Bangkok dhe Manila.

General View During A Flood After Heavy Rain In Bekasi, Near Jakarta

Problemet e Xhakartës pritet të vendosin 1.8 milion në rrezik, duke shkaktuar një humbje të mundshme të PBB-së prej 18 përqind (68.2 miliard $). Sidoqoftë, qeveria indoneziane ka shprehur vazhdimisht dëshirën e saj për të zhvendosur kryeqytetin e vendit në një vend të ndërtuar për qëllime në rajonin Kalimantan Lindor në ishullin Borneo. Ndërsa zyrtarët kanë përmendur dëshirën për të balancuar më mirë rritjen ekonomike të vendit si një arsye, vëzhguesit besojnë se shqetësimet mjedisore gjithashtu luajnë një rol.

Nga qytetet e Azisë Lindore në raport, Taipei dhe Tokio pritet të jenë më të rrezikuarit. 24 përqind e PBB-së së Taipeit mund të humbasë më pak se dhjetë vjet poshtë vijës, pasi shumë vende pranë lumit Tamsui do të rrezikonin seriozisht nga përmbytjet në qytet. Deri në 830,000 mund të preken në Tokion e populluar dendur edhe pse vetëm 4 përqind e qytetit do të përmbyten sipas skenarit të dhënë.

Raporti nuk mori parasysh efektin e niveleve ose mureve të detit që disa qytete kanë ndërtuar ose mund të ndërtohen deri në vitin 2030, gjë që mund të minimizojë rrezikun e përmbytjes. Greenpeace tha se strukturat ekzistonin ose ishin në ndërtim e sipër në Tokio dhe Xhakartë, por të dhënat nuk ishin të mjaftueshme për t’i përfshirë ato në modelimin e raportit. Rritja e niveleve të detit deri në vitin 2030 u llogarit në përputhje me ngrohjen e planetit me 3-4 gradë Celsius deri në 2100.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com