Ndryshimi i klimës/ Johnson nga SHBA: I frustruar nga mbështetja e ofruar për vendet e goditura rëndë nga ngrohja globale

Boris Johnson ka përsëritur thirrjen e tij për vendet më të pasura që të rrisin mbështetjen financiare për vendet më të varfra që luftojnë efektet e ndryshimit të klimës. Duke folur në një tubim të OKB -së në Nju Jork, kryeministri britanik tha se ishte “gjithnjë e më i frustruar” nga mbështetja e ofruar për vendet e goditura rëndë nga ngrohja globale.

Ai shtoi se shumë ekonomi më të pasura ishin zotuar “askund afër”.

Një premtim i gjatë për të dhënë 100 miliardë dollarë (73 miliardë) në vit për vendet më të varfra ende nuk është përmbushur.

Rreth 100 udhëheqës botërorë po takohen në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së këtë javë, përpara një konference kryesore të OKB -së për klimën e organizuar në Glasgoë muajin e ardhshëm.

Johnson tha se “historia do të gjykojë” vendet që “nuk kishin guxim të rriteshin” sapo të përfundonte konferenca e Glasgoë, e quajtur COP26.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *