Ndryshimi i klimës/ ‘Lumë’ padish kundër gjigandëve të naftës në SHBA dhe BE

Kompanitë e mëdha të naftës pritet të përballen me një numër në rritje të padive në vitet e ardhshme, diçka që analistët e krahasojnë me paditë kundër kompanive të mëdha të duhanit nga aktivistët.

Sipas CNBC mundësia e rritjes së këtyre procedurave ligjore kundër këtyre kompanive vjen pas një vendimi historik të gjykatës së Hagës kundër Royal Dutch Shell , i cili majin e kaluar vendosi që gjiganti anglo-holandez duhet të vendosë objektiva më të lartë të reduktimit të emetimeve . Gjithashtu vendosi që Shell ishte përgjegjëse për emetimet e gazit të furnizuesve të saj.

Ky vendim është gjithashtu vendimi i parë gjyqësor që ndjek rregullat e Marrëveshjes së Parisit dhe është një moment historik në trajtimin e ndryshimeve klimatike.

Iran Shkolla Ndotje 768x453

Një sondazh i kohëve të fundit nga Verisk Maplesoft tha se kompanitë që operojnë në sektorët e naftës, gazit, qymyrit dhe energjisë elektrike do të jenë në shënjestër të padive , gjë që ka kuptim pasi 83% e emetimeve të gazit janë për shkak të djegies së hidrokarbureve.

Që nga fillimi i shekullit 21, më shumë se 2,000 padi janë ngritur kundër këtyre kompanive, 90% në SHBA dhe BE , por faqet e reja kanë filluar të tregojnë një rritje të padive, të tilla si Argjentina, Afrika e Jugut dhe India. Vetëm këtë vit, sipas Verisk Maplesoft, 70 padi të tilla janë ngritur në të gjithë botën, një rritje nga çdo gjysmë tjetër e pare.

Dekada para se kompanitë e naftës dhe gazit të përpiqeshin të dobësonin opinionin publik mbi ndryshimet klimatike , industria e duhanit kërkoi të zvogëlonte lidhjen e provuar shkencërisht midis pirjes së duhanit dhe kancerit të mushkërive.

Rregullatorët nuk kishin vepruar shpejt dhe shumë padi kishin dështuar . Sidoqoftë, në vitin 2006 një vendim historik në SHBA njoftoi se industria amerikane e duhanit kishte mashtruar qytetarët në lidhjen e pirjes së duhanit me kancerin dhe probleme të tjera shëndetësore.

Përveç padive kundër kompanive që prodhojnë sasi të mëdha të hidrokarbureve, qeverive po u bëhet presion për të rritur presionin ndaj këtyre kompanive për të mbrojtur brezat e ardhshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com