“Ne do ta festojmë Bajramin, edhe me bombardime”, ja si po e përjetojnë situatën e tensionuar banorët në Gaza

Mediat izraelite kanë raportuar për një breshëri të re raketa të hedhura nga Gaza në Izraelin qendror dhe jugor, me sirenat që bien në Tel Aviv, Beersheba dhe Ashkelon e banorët që nxitojnë të bombardojnë banesat.

Gjithashtu të enjten, krahu ushtarak i Hamasit, Brigadat Izzedine al-Qassam, thanë se kishin qëlluar me një raketë drejt Aeroportit Ramon, afër Eilat, në Izraelin jugor, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Nuk kishte raporte të menjëhershme të sirenave ose shpërthimeve pranë aeroportit dhe një zyrtar izraelit i cituar nga agjencia e lajmeve Reuters tha se objekti nuk ishte shënjestruar.

Më parë, Izraeli ridrejtoi fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Ben Avionit në Tel Aviv në Ramon për shkak të situatës së sigurisë. Familjet përkatëse kanë mbajtur funerale për disa nga 83 personat në Gaza dhe shtatë persona në Izrael, të cilët janë vrarë që nga e hëna.

Shkëmbimi aktual vdekjeprurës i zjarrit po ndodh gjatë Bajramit, një nga festivalet më të rëndësishëm në kalendarin mysliman. “Ky Bajram është i ndryshëm. Ky Bajram vjen me bombardime, frikë dhe tmerr,” thotë Fahd Ramadan, një 44-vjeçar banor në qytetin jugor të Gazës, Khan Younis.

Shumë nga rrugët atje, të cilat në kohë të zakonta do të mbusheshin me njerëz, janë bosh. “Nuk ka Bajram dhe nuk ka punë për shkak të luftës dhe raketave”, thotë Khamees al-Jabri, një 19-vjeçar që zakonisht u ofronte udhëtime fëmijëve mbi kalin e tij gjatë festimeve, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Të tjerë, të tillë si Khaled Mesleh nga Gaza, thonë se ata do të festojnë pavarësisht dhunës. “Ne do të festojmë Bajramin për t’i treguar të gjithëve se Gazës i pëlqen jeta dhe se fëmijët e Gazës duan të veshin rrobat e Bajramit si të gjithë fëmijët e botës.”

Bajrami shënon fundin e Ramazanit, një muaj agjërimi nga agimi deri në perëndim të diellit, si dhe dëshmon reflektim shpirtëror dhe lutje.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *