“Ne duhet të alarmohemi”, si shkencëtarët dështuan në parashikimin e përmbytjeve në Europë dhe valën e të nxehtit në Kanada

Shkencëtarët më të mirë të klimës kanë pranuar se nuk arritën të parashikojnë intensitetin e përmbytjeve gjermane dhe kupolën e nxehtësisë të Amerikës së Veriut.

Ata kanë paralajmëruar saktë gjatë dekadave që një klimë e ngrohjes së shpejtë do të sillte shpërthime më të këqija shiu dhe valë më të dëmshme nxehtësie.

Por ata thonë se kompjuterët e tyre nuk janë aq të fuqishëm sa të projektojnë me saktësi ashpërsinë e atyre ekstremeve.

Ata duan që qeveritë të shpenzojnë shumë për një super-kompjuter të përbashkët të klimës.

Kompjuterët janë thelbësorë për parashikimin e motit dhe ndryshimin e klimës dhe llogaritja do të mbështesë shkencën e re për klimën “Bibla”, nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) muajin tjetër.

Por ish-shefi shkencëtar i Met Office, Prof Dame Julia Slingo tha për BBC News: “Ne duhet të alarmohemi sepse modelet IPCC (kompjutera klimatikë) thjesht nuk janë mjaftueshëm të mirë. Ne kemi nevojë një qendër ndërkombëtare për të ofruar kërcimin kuantik në modelet klimatike që kapin fizikën themelore që çon ekstreme. Nëse nuk e bëjmë këtë, ne do të vazhdojmë të nënvlerësojmë intensitetin dhe frekuencën e ekstremeve dhe natyrën gjithnjë e më të paparë të tyre”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.