“Në emër të popullit tonë, faleminderit”/ Presidenti Federal i kërkon Merkel të drejtojë Gjermaninë deri në formimin e qeverisë

“Në emër të popullit tonë, faleminderit . ” Me këtë frazë, Presidenti Federal Frank-Ëalter Steinmeier i ka dorëzuar “shkarkimin” nga detyra si kancelare Angela Merkel mbrëmjen e sotme pas legjistlacionit të ri që filloi.

Megjithatë Steinmeier, siç pritej, i kërkoi zonjës Merkel të qëndronte në detyrë dhe të vazhdonte të shërbente si kreu i qeverisë së përkohshme. Ajo nga ana e saj ka kërkuar nga anëtarët e qeverisë që të vazhdojnë të kryejnë detyrat e tyre deri në betimin e qeverisë së re.

Presidenti Federal e vlerësoi kancelaren si një “figurë përcaktuese në historinë gjermane” , duke theksuar se gjatë 16 viteve në detyrë ajo përjetoi shumë kriza, duke fituar besimin e publikut dhe në të njëjtën kohë vlerësimin, respektin dhe madje edhe simpatinë ndërkombëtare për Gjermaninë. “Në emër të popullit tonë ju falënderoj dhe ju uroj gjithë të mirat në të ardhmen” , shtoi ai.

Megjithatë, Z. Steinmeier iu referua edhe legjislaturës së mëparshme, duke vënë në dukje se “të thuash se ai u përball me një periudhë veçanërisht të vështirë. Mbi të gjitha, tha ai, pandemia e koronavirusit paraqiste sfida të mëdha për qeverinë. Si sfidë e dytë e madhe, Presidenti Federal vuri në dukje polarizimin në shoqëri, të cilit i është referuar vazhdimisht në deklaratat e tij publike, veçanërisht gjatë periudhës së pandemisë.

Qeveria e përkohshme mund të funksionojë normalisht, me të gjitha përgjegjësitë, për të dorëzuar faturat, qoftë edhe buxhetin. Prandaj, ministrat ruajnë kompetencat e tyre. Megjithatë, është zakon që qeveria e përkohshme t’i kryejë detyrat e saj “me përmbajtje”, për të mos kufizuar hapësirën e manovrimit të qeverisë së ardhshme.

Partitë e përfshira në formimin e qeverisë, Social Demokratët (SPD), të Gjelbërit, Liberalët (FDP), kanë deklaruar që atëherë se dëshirojnë t’i kenë përfunduar bisedimet e tyre deri në dhjetor.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.