“Në Europë çmenden për të”, si ka ndryshuar biznesi i drogës në Spanjë dhe roli i shqiptarëve

Mediat spanjolle janë përqendruar tek trafiku i lëndëve narkotike duke pasqyruar edhe biznesin e drogës se si ka ndryshuar. Në një artikull të publikuar bëhet me dije se Spanja është kthyer në vendin i cili gjithashtu i ka hapur dyert shqiptarëve. Spanja duket po bëhet prodhuesi i madh i marijuanës.

Hetues dhe studiues kanë folur për media spanjolle duke treguar se klima e mirë, vendndodhja gjeografike e bëjnë Spanjën terrenin perfekt për krijimin e organizatave kriminale të drogës. Vendi shprehen ato është edhe xhevahiri në kurorën e prodhimit të marijuanës për shkak të cilësisë së lartë.

Por duket se harta e drogës në Spanjë po ndryshon dhe kjo pasqyrohet në të dhënat policore.

Nga marrësi i kokainës nga Amerika e Jugut ose i hashashit nga Maroku për t’u përhapur më vonë në pjesën tjetër të Evropës, Spanja po bëhet prodhuesi i madh i marijuanës.

“Nuk ka asnjë vend tjetër në Evropë që prodhon si kjo. Ai nga Spanja është më i miri”, shpjegon një studiues në luftën kundër trafikut të drogës.

Katalonja – së bashku me Andaluzinë – është në krye. Agjentët sekuestruan 17 tonë vitin e kaluar, 135% më shumë se një vit më parë. Marijuana rritet për rreth 1500 euro për kilogram dhe shitet për 9000 euro. Kultivimi i tij është i shpejtë dhe i lehtë. Mbillet, korret dhe nga Katalonia futet në kamionë, parcela postare, fugona ose makina me ngrohje për të mos u gjetur. Është praktikisht i pazbulueshëm për shkak të afërsisë së kufirit.

Por media spanjolle shkruan edhe për rolin e shqiptarëve:

Sjellja e një anijeje me “pluhur të bardhë” nga Amerika e Jugut kërkon shumë fonde. Dhe rrezik më të lartë. Marijuana është më e lehtë dhe u hap dyert këtyre organizatave, kryesisht shqiptarëve, për të bërë kapërcimin drejt lojës së madhe. Studiuesit kanë zbuluar se barërat e këqija janë vetëm trampolina.

Në Katalonjë, prodhimi, konsumi dhe eksporti i saj janë jashtë kontrollit. Mossos D’esquadra janë të mbingarkuar. Është brenda planit kombëtar të Brendshëm që të luftohet për të ndalur këtë zgjerim, por ky komunitet është vetëm një nga problemet. Levante, Costa del Sol, zona e ngushticës së Gjibraltarit apo Galicia vazhdojnë të jenë pika të nxehta dhe janë gjithnjë e më të rrezikshme.

Vite më parë, kur droga në Spanjë praktikisht ishte sinonim i kokainës dhe heroinës, dëmi kryesor ishte për shëndetin publik. Por tani shkon më tej. Ky “mutacion” i trafikut të drogës në Spanjë po lë imazhe më tipike për vende si Kolumbia. Larje hesapesh, luftëra ndër-organizative, rrëmbime, atentate, armë sulmi. Dita në të cilën droga Maradona në Marbella la kungimin e parë të djalit të tij ende rezonon, por ai nuk arriti kurrë në banketin që kishte përgatitur për të. Në mes të rrugës, një vrasës me pagesë e goditi me të shtëna për një borxh të papaguar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *