“Në fillim të një vale të re pandemike në planet”, OBSH: Pjesa më e madhe e popullsisë është plotësisht e varur nga koronavirusi

Bota është në fazat e hershme të një vale të re pandemie, tha drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Andrew Gembreses.

“Ne aktualisht jemi në fazat e hershme të valës së tretë,” tha ai, duke folur në një takim të komitetit të urgjencës Covid-19 lidhur me OBSH në Gjenevë.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së tërhoqi vëmendjen për rritjen e sëmundshmërisë të regjistruar në të gjithë botën javën e kaluar, si dhe vdekshmërinë nga efektet e koronavirusit. Në fakt, numri i vdekjeve u rrit për herë të parë pas rënies së tyre të vazhdueshme në 10 javët e mëparshme.

Varianti Delta është një nga faktorët kryesorë në rritjen aktuale të treguesve të transmetueshmërisë, i cili ushqehet nga rritja e kontakteve sociale dhe lëvizshmërisë, si dhe nga mospërputhja në zbatimin e masave të provuara në fushën e kujdesit mjekësor dhe masave sociale,” tha ai.

Ai tha se “varianti Delta aktualisht është i pranishëm në më shumë se 111 vende” dhe për shkak të kësaj OBSH pret që “së shpejti do të bëhet ekzekutivi dominues, i cili do të qarkullojë në botë, nëse nuk është bërë tashmë”

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së përshkroi pabarazinë në aksesin ndaj vaksinave si tronditëse. Një pjesë e madhe e popullsisë së botës për shkak të kësaj mungese aksesi “është plotësisht e varur nga koronavirusi”, vuri në dukje ai dhe kujtoi se shumë vende “nuk kanë marrë ende ndonjë vaksinë”, ndërsa shumica e vendeve “nuk kanë marrë sasi të mjaftueshme të vaksinat ».

Megjithëse mekanizmi ndërkombëtar COVAX “mund të funksionojë”, tha Gebregesus, shkalla e veprimtarisë së tij “është ende shumë e vogël”, pasi “pak më shumë se 100 milion doza” janë shpërndarë përmes këtij mekanizmi deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *