Në Francë po shiten certifikata të rreme për vaksinimin

22:25 14/08/2021

Çmimet për një kartë të rreme shëndetësore nga 140 € në 350 €

Certifikatat e rreme janë promovuar për qytetarët francezë që nuk duan një vaksinë koronavirusi, por duan të përfitojnë nga lejet e shëndetit Covid-19. Franca ka miratuar lejen e shëndetit të detyrueshme për qytetarët për të vizituar bare, restorante dhe vende të kulturës ku mblidhen më shumë se 50 njerëz.

Njerëzit të cilët gjithashtu duan të vizitojnë qendra të mëdha tregtare ose të udhëtojnë me mënyra të caktuara transporti do të duhet të dëshmojnë se janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19, janë shëruar nga virusi, ose kanë dalë negativë. Masa të ngjashme janë futur që atëherë në shtetet e tjera anëtare të BE -së.

Shumë nga llogaritë e rreme në Snapchat janë krijuar vetëm brenda pak ditësh me premtimin se do t’u dërgonin përdoruesve një leje të rreme shëndetësore “brenda 8 deri në 10 orë maksimalisht”. Çmimet për një kartë të rreme shëndetësore variojnë nga 140 € në 350 €, ndërsa disa përdoruesve as nuk u kërkohet ndonjë llogari bankare ose informacion për kartën e kreditit.

Falsifikatorë të tillë përballen me deri në pesë vjet burg dhe një gjobë prej 150,000 € në Francë, ndërsa ata që blejnë karta të rreme mund të burgosen deri në tre vjet. Që nga Maji, autoritetet franceze të Sigurimit Shëndetësor thonë se kanë marrë 46 kërkesa policore mbi kartat e falsifikuara ose të rreme të shëndetit Covid-19.

Ndërkohë, një mjek në rajonin perëndimor të Gironde paraqiti një ankesë të enjten pasi zbuloi se profili i tij ishte përdorur për 55 certifikata të rreme të vaksinës kundër koronavirusit. Në Itali, llogaritë e falsifikuara janë përpjekur gjithashtu të shesin certifikata të rreme COVID-19 në platformën e mesazheve të njohura, Telegram, për rreth 100 € secila.

Një numër vendesh evropiane kanë prezantuar aplikacione për smartphone për të verifikuar nëse një certifikatë është autentike apo jo, për të provuar dhe luftuar kriminelët. Agjencia e BE -së për zbatimin e ligjit Europol tha se po mbështet gjithashtu autoritetet e zbatimit të ligjit në të gjithë kontinentin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *