Në Itali është labirinti më i madh në botë

11:43 27/11/2021

Në brendësi të parkut gjenden hapësira deri në 5 mije m2, koleksione arti dhe bibliotekë

Labirinti më i madh në botë shtrihet për 7 hektarë dhe gjendet në Itali, në një provincë të Parmës. Labirinti i Masone është i realizuar me rreth 300 mijë bimë bambu të disa specieve, dhe është i frymëzuar tek rrugëtimet gjeometrike të mozaikëve të Romës së Lashtë dhe ka një hartë në formë ylli që shtrihet përreth një kuadrati qendror.

[embedded content][embedded content]

Është një park që ka përfunduar dhe është hapur për publikuan në vitin 2015 dhe në brendësi gjenden edhe hapësira kulturore që shtrihen në 5 mijë m2, ku përfshihen edhe një koleksion arti me rreth 500 vepra që nga 1500-1900, në pronësi të ndërtuesit dhe koleksionistit Franco Maria Ricci. Gjithashtu gjendet edhe një bibliotekë e jashtëzakonshme që përmban shembujt më brilante të të gjitha llojeve te tipografisë e grafikës.

Labirinti në vetvete është një ndër fantazitë me antike të njerëzimit. Simbolizon lodhjen e jetës, por mbi të gjitha, shpresën për tek rrugëdalja, apo siç themi në zhargon, drita në fund të tunelit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *