Në Mars shenjat e një mega cunami 3 miliardë vjet më parë, shkaktuar nga një asteroid i ngjashëm me atë që zhduku dinosaurët

Mega cunami që tronditi Marsin 3.4 miliardë vjet më parë me valë deri në 250 metra të larta mund të ishte shkaktuar nga një asteroid si ai Chicxulub, i cili goditi Tokën 66 milionë vjet më parë duke shënuar zhdukjen e dinosaurëve. Kështu thonë shkrimi i publikuar në Scientific Reports nga një grup ndërkombëtar i udhëhequr nga Alexis Rodriguez i Institutit të Shkencave Planetare të Tucson, në Shtetet e Bashkuara. Zbulimi në planetin e kuq i një krateri të madh me ndikim 110 kilometra i gjerë mund të ishte shkaktuar pikërisht nga kjo përplasje.

Duke analizuar hartat e sipërfaqes së Marsit, të krijuara nga kombinimi i imazheve nga misionet e mëparshme në planet, studiuesit identifikuan një krater të veçantë ndikimi që ata e quajtën Pohl, një strukturë rrethore me një diametër prej 110 kilometrash, e vendosur brenda një zone veriore.

Bazuar në moshën e shkëmbinjve të tij, Krateri Pohl mund të jetë formuar rreth 3.4 miliardë vjet më parë.

Simulimet tregojnë se një strukturë ndikimi si ajo e Pohl mund të shkaktohet nga ndikimi i një asteroidi me diametër nëntë kilometra në tokë të ngjeshur ose një asteroidi tre kilometra në tokë më poroze. Në të dyja rastet, simulimet kanë gjeneruar kratere me diametër 110 kilometra dhe mega cunami që kanë shtyrë deri në 1500 kilometra nga vendi i goditjes, me valë deri në 250 metra të larta (në rastin e asteroidit tre kilometra), ka pasur pasoja shumë të ngjashme ndaj atyre të shkaktuara nga ndikimi i Chicxulub në Tokë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts