“Në ndërtim të shtëpive të shkatërruara dhe shpresës”, ukrainasit nisin punën për rindërtimin e vendit: Nuk do ua falim kurrë rusëve që…

Pas çlirimit të zonave të tëra nga pushtimi rus, ukrainasit po përqendrohen tashmë në rindërtimin e vendit.

Të rinjtë ukrainas nga Kievi po organizojnë fundjavat ‘Riparojmë së bashku’ për të ndihmuar fshatrat e varfër të shkatërruar nga pushtimi rus duke pastruar dhe rindërtuar shtëpitë falas.

Ata kanë nisur mbledhjen e donacioneve dhe organizimin e fushatave riparuese duket thirrur bashkëmoshatarët e tyre ti bashkohen nismës.

The Guardian ka publikuar një mini-dokumentar mbi nismën.

Një nga banorët e këtyre fshatarëve ka deklaruar se nuk do tu falte kurrë rusëve atë që kanë bërë në fshatin e tyre dhe në gjithë Ukrainën.

“Nuk do tua fal kurrë atë që bënë. nëse do të kisha një rus fashist tani pranë meje do merrja një thikë e do ta prisja në copa. Televizorët, frigoriferët, lavatriçet, rrobat tona të mira që uk i kishim veshur kurrë nuk janë më. nuk i kishim veshur asnjëherë”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts