Në pak ditë 12 të vdekur në Aeroportin e Kabulit, talebanët nuk lejojnë qytetarët të largohen nga Afganistani

Situata në aeroporti e Kabulit është e tensionuar.

Nga e diela, atje janë vrarë rreth 12 qytetarë që duan të largohen nga vendi tyre, pas ardhjes në pushtet të talebanëve.

Shkaqet e vdekjes janë disa, që nga shtypja nga turma e deri te të shtënat e armë zjarri të lëshuara nga luftëtarët talebanas.

Aeroporti i Kabulit mbetet nën kontrollin e amerikanëve, por hyrjet dytësore, i ruajnë talebanët.

Edhe SHBA ka konfirmuar se nuk dihet kur do të nisen refugjatët, pasi talebanët e kanë bërë shumë të vështirë evakuimin e qytetarëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.