Në pikëpamjen klimatike, Kina premton t’i japë fund financimit të qymyrit jashtë shtetit

Kina do të ndalojë financimin e projekteve të qymyrit jashtë shtetit, njoftoi Presidenti Xi Jinping të martën, të gjitha përveç përfundimit të rrjedhës së ndihmës publike për energjinë e ndyrë që kontribuon në krizën klimatike.

Xi bëri njoftimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së ku Presidenti amerikan Joe Biden, duke kërkuar të tregonte lidership në një konkurrencë në rritje me Kinën, premtoi të dyfishojë kontributin e Uashingtonit në vendet më të goditura nga ndryshimet klimatike.

Kina është ende duke investuar në qymyr, duke zvogëluar ndikimin e angazhimit të Xi, por është deri tani financuesi më i madh i projekteve të thëngjillit në vendet në zhvillim si Indonezia, Vietnami dhe Bangladeshi, ndërsa vazhdon një goditje globale të infrastrukturës me brezin dhe rrugën e saj.

Xi u zotua të përshpejtojë përpjekjet që Kina, emetuesi më i madh në botë, të bëhet neutral ndaj karbonit deri në vitin 2060.

“Kjo kërkon punë të jashtëzakonshme të madhe dhe ne do të bëjmë çdo përpjekje për të arritur këto qëllime,” tha Xi në një fjalim të regjistruar.

“Kina do të rrisë mbështetjen për vendet e tjera në zhvillim në zhvillimin e energjisë së gjelbër dhe të ulët të karbonit dhe nuk do të ndërtojë projekte të reja të energjisë me qymyr jashtë vendit,” tha ai.

Njoftimi i Kinës vjen pas lëvizjeve të ngjashme nga Koreja e Jugut dhe Japonia, të vetmet kombe të tjera që ofruan fonde të konsiderueshme për projektet e qymyrit.

Lëvizja për mbrojtjen e klimës 350.org e quajti njoftimin e Xi “të madh”, duke thënë se mund të jetë një “ndryshues i vërtetë i lojës” në varësi të kohës kur të hyjë në fuqi.

Helen Mountford, nënkryetare për klimën dhe ekonominë në Institutin e Burimeve Botërore, tha se ishte “një pikë kthese historike larg karburantit fosil më të ndotur në botë”.

“Premtimi i Kinës tregon se zjarri i financimit  publik për qymyrin po fiket,” tha ajo.

Por ajo tha se investitorët privatë duhej të merrnin angazhime të ngjashme. Dhe ajo vuri në dukje se vetë Kina po rrit akoma qymyrin, një industri me ndikim politik në fuqinë aziatike, si dhe Shtetet e Bashkuara.

Në një vizitë në Kinë në fillim të këtij muaji, i dërguari amerikan për klimën John Kerry tha se shtimi i më shumë fabrikave të qymyrit “përfaqëson një sfidë të rëndësishme për përpjekjet e botës për t’u marrë me krizën klimatike”.

Kina vuri në veprim 38.4 gigawat energji të re me qymyr vitin e kaluar-më shumë se tre herë nga ajo që ishte sjellë në linjë globalisht.

Grupet joqeveritare në një letër në fillim të këtij viti thanë se Banka shtetërore e Kinës ishte financuesi më i madh i projekteve të qymyrit, duke pompuar 35 miliardë dollarë që kur u nënshkrua marrëveshja e Parisit për klimën në 2015.

– Biden premton më shumë ndihmë –

Premtimi i Kinës vjen ndërsa rritet vrulli përpara një konference të OKB -së në nëntor në Glasgow e cila synon të ngrejë ambiciet e marrëveshjes së Parisit.

Mbështetja për aksionet është rritur me planetin duke thyer rekord pas temperaturave të larta dhe duke dëshmuar mot të rëndë shkatërrues të lidhur me ndryshimet klimatike duke përfshirë zjarret, stuhitë e mëdha dhe përmbytjet.

Një pjesë kryesore e marrëveshjes së Parisit që ka mbetur është mobilizimi i 100 miliardë dollarëve në vit i premtuar për kombet më të goditura nga ngrohja globale.

Biden, i cili e ka vënë mjedisin në agjendën e tij pasi mposhti paraardhësin e tij, skeptik për ndryshimet klimatike, Donald Trump, tha se Shtetet e Bashkuara do të dyfishojnë kontributin e tyre.

“Kjo do t’i bëjë Shtetet e Bashkuara një lider në financat publike të klimës,” tha Biden.

Ekspertët thanë se njoftimi do të çonte kontributin amerikan në afërsisht 11.4 miliardë dollarë në vit.

Ligjvënësi britanik Alok Sharma, i cili do të kryesojë të ashtuquajturën konferencë COP26 në Glasgow, përshëndeti njoftimin e Biden dhe tha: “Ne duhet të ndërtojmë mbi këtë vrull”.

Aktualisht, dy të tretat e financimit janë për zbutjen dhe zvogëlimin e ndryshimeve klimatike-në vend që të përshtaten me ndryshimet aktuale dhe të pritshme të së ardhmes, të tilla si cenimi i nivelit të detit, ngjarjet më intensive të motit ekstrem ose pasiguria ushqimore.

Në një njoftim tjetër për klimën në Asamblenë e Përgjithshme, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se Turqia do të ratifikonte zyrtarisht marrëveshjen e Parisit, të cilën ajo më parë e kishte nënshkruar.

Zhvillimet përbëjnë pjesë të rralla të lajmeve të mira në frontin e klimës pas një sërë raportesh shkencore të nivelit të lartë që pikturojnë një tablo të zymtë të së ardhmes, pasi ndotësit kryesorë në botë vazhdojnë të nxjerrin gazra serë me ritme alarmante.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ishte “i inkurajuar” nga njoftimet “e rëndësishme” të SHBA dhe Kinës, por paralajmëroi se duhet bërë shumë më tepër për të adresuar ndryshimet klimatike.

Javën e kaluar Guterres paralajmëroi se bota ishte në një rrugë “katastrofike” deri në ngrohjen 2.7 gradë Celsius sipas një studimi të ri nga shkencëtarët e OKB -së.

Shifra do të thyejë objektivat e temperaturës të marrëveshjes së klimës së Parisit, e cila synonte ngrohjen nën 2 gradë Celsius dhe preferohej të mbulohej në 1.5 gradë Celsius mbi nivelet paraindustriale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.