Në prag të takimit Rusi- Ukrainë, Johnson dyshon në sinqeritetin e Putin: Me çfarë kam parë deri tani…

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson “dyshon” për “sinqeritetin” e presidentit rus Vladimir Putin në hyrjen në bisedime me Ukrainën.

Bisedimet midis përfaqësuesve ukrainas dhe rusë do të fillojnë në kufirin me Bjellorusinë të hënën në mëngjes me orën lokale, sipas zyrtarëve ukrainas.

Duke folur me gazetarët në Katedralen Katolike të Ukrainës në Londër të dielën, Johnson tha se Putini “ka vendosur të zhvillojë një luftë të zgjedhur kundër popullit të Ukrainës”.

Nëse ai dëshiron të ndalojë, nëse dëshiron të tërhiqet, nëse dëshiron të negociojë, ky është një lajm shumë i mirë. Unë kam dyshimet e mia, duhet t’ju them. Asgjë që kam parë deri më tani në sjelljen e tij nuk më bën të mendoj se ai mund të jetë i sinqertë”, tha Johnson.

Kryeministri vazhdoi, nëse homologu i tij rus është i sinqertë, ai “duhet të tërheqë makinën e tij të luftës nga Ukraina”.

Johnson tha se vendimi i Putinit për të vendosur forcat parandaluese të vendit të tij, përfshirë armët bërthamore, në gatishmëri të lartë është “një shpërqendrim nga realiteti i asaj që po ndodh në Ukrainë”.

Ai vuri në dukje “disa nga vështirësitë logjistike që po përjetojnë forcat ruse”, duke iu referuar gjithashtu të dhënave të fundit që flasin për viktima në rradhët e rusëve. 

“Kjo është një sipërmarrje katastrofike, e keqbërë nga Presidenti Putin. Nuk mund të çojë në asnjë të mirë për Rusinë, siç kemi thënë në Perëndim vazhdimisht që nga fillimi. Ajo duhet të përfundojë. Nëse ai ka një propozim për të negociuar dhe tërhequr, atëherë aq më mirë”, theksoi Johnson.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.