Në rajonin e Kievit janë zbuluar mbi 1200 të vrarë

21:10 10/04/2022

Prokurorja e Përgjithshëm e Ukrainës thotë se 1222 trupa janë gjetur në rajonin e Kievit që kur forcat ruse u tërhoqën nga zona.

Iryna Veneditktova i tha Sky News se autoritetet ukrainase po hetojnë 5,600 raste të krimeve të dyshuara të luftës të kryera nga trupat ruse që nga fillimi i pushtimit. Ajo po ashtu tha se ishin identifikuar mbi 500 kriminelë të dyshuar lufte, përfshirë zyrtarë të lartë ushtarakë dhe qeveritarë në Rusi.

“Ajo që shohim në të gjitha rajonet e Ukrainës janë krime lufte, krime kundër njerëzimit”, tha Veneditktova.

Sipas kryeprokurores, Ukraina ka prova që Rusia kreu një sulm me raketa në një stacion treni në qytetin lindor të Kramatorsk, i cili vrau më shumë se 50 njerëz që prisnin një tren për t’i çuar në perëndim.

Rusia ka mohuar se ishte përgjegjëse për sulmin e së premtes dhe pretendon se nuk ishte raketa e tyre. Ajo gjithashtu ka mohuar të ketë shënjestruar civilët./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.