Në shërbim të trafikantëve të drogës, si e liroi gjyqtari ekuadorian Dritan Rexhepin me pretendimin se vuan nga…

ne sherbim te trafikanteve te droges si e liroi gjyqtari ekuadorian dritan rexhepin me pretendimin se vuan nga
ne sherbim te trafikanteve te droges si e liroi gjyqtari ekuadorian dritan rexhepin me pretendimin se vuan nga

Një gjyqtar ekuadorian që liroi qelitë midis të tjerëve edhe Dritan Rexhepin, u shkarkua pasi akuzohet se favorizonte trafikantët e drogës.

Diego Poma, i cili shërbeu si gjyqtar i Garancive Penitenciare të Guayaquil, u shkarkua nga Këshilli Gjyqësor i Ekuadorit. Mediat vendase shkruajnë se kur Rexhepi kërkoi lirinë me kusht, ai argumentoi se vuante nga lupus eritematoz sistematik , një sëmundje e pashërueshme dhe inflamatore në të cilën sistemi imunitar sulmon indet e veta dhe prek kyçet, lëkurën, veshkat, qelizat e gjakut, trurin, zemrën dhe mushkëritë.

Në vitin 2021, gjyqtari Poma pranoi kërkesën e Rexhepit dhe vendosi që e drejta e shqiptarit për shëndet të mbizotëronte mbi ndalimin e daljes nga burgu, pasi ai duhej të ekstradohej pas përfundimit të dënimit. Rexhepi nuk ishte vetëm subjekt i dënimit ekuadorian, por edhe i dy kërkesave për ekstradim nga Shqipëria dhe Italia. Ekuadori kishte premtuar se do ta ekstradonte Rexhepin në Shqipëri kur të përfundonte vuajtjen e dënimit në vend, por ai u largua nga autoritetet. Më 10 nëntor 2022, Infobae paralajmëroi se trafikanti shqiptar i drogës ishte liruar nga burgu.

Katër muaj më vonë, më 20 mars 2023, ai konfirmoi se dikush po firmoste në emër të tij. Më në fund, kur ligjvënësi i atëhershëm Fernando Villavicencio hetoi rastin, ky medium mori akses në të gjithë dokumentacionin e shërbimit të burgut dhe publikoi një raport të gjerë më 25 prill 2023. Tri ditë më vonë, më 28 prill 2023, autoritetet ekuadoriane e deklaruan Rexhepin si një person i arratisur, i cili i lejoi Interpolit të aktivizonte dhe të arrinte ta kapte , më 10 nëntor 2023 në Stamboll të Turqisë. Në këto tekste përmendej tashmë Poma dhe lidhjet e tij me trafikantët e drogës.

Rexhepi ishte i burgosur në Ekuador që nga viti 2014 për trafik droge, por ai u lirua paraprakisht në vitin 2021, që do të thotë se ai duhej të vuante pjesën e mbetur të dënimit 13-vjeçar jashtë burgut. Edhe pse Poma, e cila ishte gjyqtare në këtë çështje, vendosi disa masa për shqiptarin, asnjë nuk u ndoq. Ndër dispozitat, Poma kërkoi kontroll periodik, çdo pesëmbëdhjetë ditë, nga Policia Kombëtare, si dhe vizita mujore periodike nga punonjësja sociale e Qendrës së Heqjes së Lirisë nga e cila u lirua Rexhepi.

Gjithashtu çdo pesëmbëdhjetë ditë, shqiptari duhej të paraqitej në shtëpinë e besuar të burgut Litoral në Guayaquil dhe të firmoste një procesverbal. Ndonëse ishte urdhëruar të përdorte një aparat elektronik gjurmues, kjo masë më pas u hoq nga vetë Poma, edhe kjo me arsyetimin për shëndetin e Rexhepit. Nga informacionet zyrtare bëhet e ditur se në favor të Rexhepit kanë vepruar mbrojtësi publik, gjyqtari i atëhershëm Diego Poma, zyrtarë të burgjeve dhe mjekë publikë.

Disa dokumente të gjykatës italiane identifikuan Rexhepin, tani 42 vjeç, si ” mbreti i padiskutueshëm ” me akses në “sasi të pafundme kokaine” te Kompania Bello , një kartel i përbërë nga 14 banda kriminale shqiptare të përfshira në trafikun e drogës dhe që, sipas autoriteteve, kishte funksionuar që nga viti 2014 në Ekuador, Holandë, Belgjikë, Shqipëri dhe Itali, siç u publikua në nëntor 2021 nga The Wall Street Journal.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts