“Ne thyem shtyllën kurrizore të një prej ushtrive më të forta në botë”, Zelensky: Lufta në Ukrainë do të përfundojë me diplomaci

“Ukraina do të luftojë për një fitore pas betejave të përgjakshme dhe lufta do të përfundojë me diplomaci”, kështu është zotuar presidentin ukrainas Volodymir Zelensky gjatë një interviste të dhënë për mediat ndërsa shënon tre vite si President.

I pyetur lidhur me renditjes si njeriu më me ndikim për 2022, ai ka thënë: “Unë ia referoj popullit ukrainas, ata janë njerëzit e vitit. Kjo për shkak të qëndrimit të bashkuar që ata kanë treguar. Kjo luftë, bashkimi ynë është dëshmi se ne qëndrojmë dhe unë jam krenar për këtë”, ka thënë më tej ai.

Në intervistën për mediat e huaja ai foli edhe për mbrojtësit e fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, të cilët u dorëzuan këtë javë pasi qëndruan për muaj të tërë kundër pushtimit rus.

“Ne do t’i sjellim ata në shtëpi,” tha ai për luftëtarët ukrainas që tani mbahen nga Rusia.

“Ne thyem shtyllën kurrizore të një prej ushtrive më të forta në botë. Ata nuk do të ngrihen në këmbët e tyre në vitet e ardhshme,” tha Zelensky.

Ai këmbënguli se ishte i sigurt për fitoren, duke thënë se nuk kishte alternativa.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com