Në Ukrainë hyn në fuqi “regjimi pa viza doganore”

Më 1 tetor 2022, në Ukrainë hyri në fuqi Konventa për Tranzitin e Përbashkët.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Financave e Ukrainës.

“Më 1 tetor 2022, dispozitat e Konventës për Tranzitin e Përbashkët hynë në fuqi për Ukrainën dhe bizneset patën një mundësi për të transportuar ndërkombëtarisht mallra në 35 shtete të tjera anëtare, duke përdorur një dokument të vetëm tranziti”, thuhet në raport.

Deklarata e parë e tranzitit e krijuar si pjesë e të ashtuquajturit ‘regjim doganor pa viza’ është dërguar sot nga Gjermania në Ukrainë. Doganierët tashmë mund ta shohin atë në Sistemin e Ri të Kompjuterizuar të Transitit (NCTS) dhe po presin të mbërrijë një kamion.

Pala ukrainase ka krijuar gjithashtu deklaratën e parë të tranzitit. Një sërë deklaratash të tjera në sistem janë tashmë në pritje të mbërritjes së mallrave në zyrën doganore të nisjes. Këto mallra do të vendosen nën procedurën e përbashkët të tranzitit dhe do të dorëzohen në zyrën doganore të destinacionit në Shtetet Anëtare të Konventës.

Sipas Ministrisë së Financave të Ukrainës, si pjesë e “regjimit doganor pa viza”, një dokument i vetëm tranziti dorëzohet për transportin e mallrave nga një vend në tjetrin: nga zyra doganore e nisjes në zyrën doganore të destinacionit. Kjo përshpejton formalitetet doganore në kufi dhe ul kostot përkatëse për bizneset.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *