“Në vendin tonë u vendosën delikuentë nga Shqipëria”, pas ministres britanike dhe ministri i Jashtëm i Ekuadorit shënjestron shqiptarët: Mafia vepron…

ne vendin tone u vendosen delikuente nga shqiperia pas ministres britanike dhe ministri i jashtem i ekuadorit shenjestron shqiptaret mafia vepron

Ministri i Jashtëm i Ekuadorit Juan Carlos Holguín deklaroi se për arsye sigurie për shtetasit e 37 vendeve, përfshirë edhe Shqipërinë rivendoset sistemi i vizave. Sipas tij, mafiozët që veprojnë në Shqipëri dhe prej andej edhe në vende të tjera evropiane, veprojnë edhe nëpërmjet drejtuesve të ndryshëm të bandave dhe operatorëve nga burgjet e Ekuadorit, Kolumbisë dhe Perusë.

“Heqja e vizave për të hyrë në Ekuador u lejoi mafiozëve që të vinin në vendin tonë dhe të qëndronin këtu. Në vendin tonë u vendosën kriminelë nga Shqipëria si dhe mafiozë nga Haiti dhe Afrika”, tha ai. Sipas tij që nga shtatori i kaluar janë vendosur viza në 37 vende, duke përfshirë edhe për qytetarët e Shqipërisë.

Cili është vizioni juaj për problemin në kufijtë e Ekuadorit, Kolumbisë dhe Perusë?

Bashkëpunimi për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes, si dhe shkëmbimi i informacionit të inteligjencës, është rritur midis Ekuadorit, Britanisë së Madhe dhe Spanjës.

Në të gjitha forumet rajonale dhe botërore, Ekuadori ka dhënë një mesazh shumë të qartë. Lufta kundër organizatave kriminale të trafikut të drogës mund të zhvillohet vetëm nga një perspektivë transnacionale. Pikërisht për shkak të një solidariteti të përbashkët, sepse këto mafia veprojnë globalisht, me pajisje dhe kapacitete shumë herë më të mëdha se ato të disa shteteve. Mënyra e vetme për të adresuar këtë problem është kontrolli efektiv i këtyre organizatave, shkëmbimi i aftësive, veçanërisht inteligjencës dhe infrastrukturës.

Juan Carlos
Juan Carlos

Ka një shumëfishim të aktorëve që operojnë në vende të ndryshme si në Ekuador, nga ku një pjesë e konsiderueshme e kokainës kolumbiane largohet drejt vendeve evropiane. Cila është shprehja e këtij fenomeni të ri?

Sot ne shohim me shqetësim diçka për të cilën Ekuadori ka paralajmëruar prej disa muajsh. Dhe është se këto struktura kriminale nuk funksionojnë më vetëm në vendet e rajonit, ato kanë bazat e tyre të veprimit në vendet evropiane. Për shembull, ajo që po shohim në Belgjikë dhe Holandë ka një korrelacion të drejtpërdrejtë me atë që vuajmë në vendet tona me pasiguri dhe nivele të larta të dhunës. Ne përballemi me probleme të përbashkëta”.

A ka tashmë një përgjigje rajonale apo ndërkombëtare? A ka shenja që kjo prirje mund të kthehet?

Po, në mes të gjithçkaje, jam shumë optimist për reagimin e komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht pas pandemisë, Bashkimi Evropian (BE) është bërë më i ndërgjegjshëm për këtë çështje. Pak javë më parë, policia belge çaktivizoi një rrëmbim të mundshëm të ministrit të saj të Drejtësisë, kjo ndodhi për shkak të informacionit të shpërndarë nga Europol. Mafiat që veprojnë në Shqipëri dhe prej andej edhe në vende të tjera evropiane, veprojnë edhe nëpërmjet drejtuesve të ndryshëm të bandave dhe operatorëve nga burgjet e Ekuadorit, Kolumbisë dhe Perusë. Ekziston ndërgjegjësimi në shkallë globale se kjo është një nga çështjet prioritare për marrëdhëniet ndërkombëtare në muajt e ardhshëm. Jam optimist sepse në këtë moment ka mbështetje konkrete. Sasitë e bashkëpunimit madje kanë ardhur në rritje, për shembull për programin PACTO të BE-së, i cili ka një incidencë të drejtpërdrejtë në operacionin kundër krimit të organizuar në Amerikën Latine.

Një problem specifik që shqetëson Evropën është fuqia që kanë fituar shqiptarët. A ishte e kufizuar hyrja e shtetasve të atij vendi në Ekuador, si dhe e shtetasve të shtatë vendeve të tjera?

Kështu është. Ndërmjet viteve 2007 dhe 2017, Qeveria e Ekuadorit mori një sërë masash dhe vendimesh që na çuan në gjendjen në të cilën ndodhet vendi. Le të shqyrtojmë disa: heqjen e kërkesës për vizë, nën atë koncept të gabuar të shtetësisë universale. Kjo i lejoi mafiozëve, ardhja e të cilëve në këtë hemisferë ishte shumë e vështirë, të kishin një derë hyrjeje dhe qëndrueshmërie në Ekuador. Në vendin tonë u vendosën delikuentë nga Shqipëria dhe, në fakt, mafia të caktuara nga Haiti dhe Afrika.. Së fundi, dhe mbi të gjitha, çmontimi i aparatit të inteligjencës ekuadoriane. Këta dhe faktorë të tjerë shpjegojnë, në një masë të madhe, pse ne po përjetojmë këtë valë pasigurie. Sot përgjegjësia jonë është që në këtë vend të mos funksionojë asnjë mafie. Që nga shtatori i kaluar janë dhënë viza në 37 vende, përfshirë Shqipërinë dhe Këshilli i Sigurimit të Shtetit po analizon masat që duhen marrë nga këndvështrimi i marrëdhënieve me jashtë dhe lëvizshmërisë njerëzore.

Ka, për shembull, çështje të drejtpërdrejta të bashkëpunimit me vendet e tjera për të shkëmbyer informacione për njerëzit që janë këtu dhe që kanë precedentë penalë. Çështja e ekstradimit në konsultimin popullor është shumë e rëndësishme, pasi lidhet me funksionimin e krimeve transnacionale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts