“Neglizhenca e paaftësia shkaktoi rekord të viktimave gjatë pandemisë”, presidenti brazilian do të përballet me akuza për vrasje

Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro do të përballet me akuza për vrasje si pasojë e keqmenaxhimit të pandemisë.

Sipas Senatit Brazilin presidenti lejoi më qëllim përhapjen e Covid, ndërsa nuk u arrit të krijohej imuniteti i tufës.

Në një draft raport prej 1, 078 faqesh përshkruhet keqmenaxhimi i pandemisë për shkak të neglizhencës, paaftësisë dhe mohimit të shkencës ndaj urgjencës shëndetësore me të cilin po përballej vendi.

Më shumë se 600,000 brazilianë kanë mbetur të vrarë, shkruajnë mediat e huaja.

Gjithashtu vendimi i qëllimshëm dhe i vetëdijshëm i Bolsonaro për të vonuar blerjen e vaksinave kundër Covid, shkaktoi mijëra viktima.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.