Nën akuzë për krime lufte, arrestohet serbi i Kosovës, dyshohet se mori pjesë në masakrën me 140 shqiptarë të vrarë

Prokuroria e Posaçme e Kosovës tha të mërkurën se është ndaluar një person me inicialet M.A., për veprën penale “krime lufte kundër popullsisë civile”.

Në një njoftim të prokurorisë thuhet se i ndaluri i përkatësisë kombëtare shqiptare “shtetas i Republikës së Serbisë, dyshohet se ka marr pjesë në masakrën e Izbicës, gjatë luftës në Kosovë”.

Më 28 mars të vitit 1999, forcat serbe kryen një nga masakrat më të rënda në fshatin Izbicë të rajonit të Drenicës në Kosovën qendrore, duke vrarë mbi 140 shqiptarë.

Trupat e të vrarëve që ishin varrosur nga të mbijetuarit, ishin zhvarrosur më pas nga forcat serbe dhe ishin shpërndarë në vende të ndryshme në Kosovë dhe në Serbi për të fshehur gjurmët e mizorive të tyre.

Edhe më tej nuk janë gjetur trupat e 15 prej të vrarëve në fshatin Izbicë.

Kosova po shënon njëzet vjetorin e bombardimeve të NATO-s ndaj forcave serbe dhe pothuajse çdo ditë shënohet një nga datat e mizorive të kryera nga forcat serbe. Ajo doli nga lufta me mbi 10 mijë të vrarë e mijëra të zhdukur, për fatin e 1 mijë e 600 prej të cilëve, ende nuk dihet asgjë./VOA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *