NĂ«n pushtetin e ujit!

[embedded content]

23:59 27/05/2021

Sezoni i cikloneve po bëhet më intensiv nga ngrohja e shpejtë e Oqeanit Indian

Qindra mijëra fshatarë përgjatë bregdetit të Indisë Lindore dhe Bangladeshit janë nën pushtetin e ujit pas ciklonit të fuqishëm Yaas. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar vdekjen e 5 personave.

Rreth 500,000 njerĂ«z janĂ« strehuar nĂ« kampet e ndihmĂ«s nĂ« Bengalin PerĂ«ndimor dhe zyrtarĂ«t thanĂ« se janĂ« marrĂ« masat e nevojshme pĂ«r tĂ« zvogĂ«luar rrezikun e njĂ« pĂ«rhapje tĂ« mundshme tĂ« virusit.

Njerëzit po testohen për koronavirus duke përdorur testin e shpejtë dhe kushdo që rezulton pozitiv do të zhvendoset në shtëpi të sigurta të vendosura në afërsi të zyrave qeveritare dhe shkollave. Ndërkaq edhe Nepali po përgatitet për përmbytje të mëdha në fushat e tij dhe rrëshqitjet e tokës në kodra.

Sezoni i cikloneve nĂ« Indi po bĂ«het mĂ« intensiv nga ngrohja e shpejtĂ« e Oqeanit Indian, kanĂ« paralajmĂ«ruar shkencĂ«tarĂ«t. JavĂ«n e kaluar India u godit nga Cikloni Tauktae, njĂ« ciklon jashtĂ«zakonisht i fortĂ«. ShkencĂ«tarĂ«t thonĂ« se ngrohja globale po pĂ«rshpejton ngrohjen e oqeanit, duke çuar nĂ« njĂ« numĂ«r nĂ« rritje tĂ« cikloneve dhe intensifikim tĂ« shpejtĂ« tĂ« stuhive, me pasoja tĂ« rĂ«nda pĂ«r vendin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.