Nëntë anije me grurë nisen nga portet e Ukrainës gjatë fundjavës së kaluar

nente anije me grure nisen nga portet e ukraines gjate fundjaves se kaluar
nente anije me grure nisen nga portet e ukraines gjate fundjaves se kaluar

Nëntë anije që transportonin 432,000 tonë produkte bujqësore ukrainase janë larguar nga portet e Detit të Zi të Ukrainës gjatë fundjavës së kaluar.

“Iniciativa e grurit”: gjatë fundjavës së festave, nëntë anije eksportuan 432,000 tonë produkte ukrainase në vendet e Afrikës, Azisë dhe Evropës,” thuhet në raport.

Transportuesi me shumicë HONORINE po shkon në Tunizi me 27,500 tonë drithë ukrainas në bord. Transportuesi me shumicë VELVET po transporton 57,000 tonë grurë në Bangladesh.

Të martën, më 3 janar, 19 anije po ngarkoheshin me 630,000 tonë produkte bujqësore në portet e Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi. Asnjë anije e re nuk pritet të ngarkohet me grurë.

Në Bosfor, 94 anije janë në pritje të inspektimit (69 anije janë bosh për ngarkim, dhe 25 janë tashmë të ngarkuara me produkte bujqësore). Pala ruse ngadalëson sistematikisht inspektimet. Anijet presin kalimin mesatarisht mbi një muaj.

Sipas ministrisë, transportuesi me shumicë T-Med me grurë në bord ka qenë në pritje të inspektimit që nga fillimi i nëntorit të vitit të kaluar.

Në total, që nga 1 gushti, 620 anije janë deportuar nga portet e Detit të Zi të Ukrainës dhe kanë eksportuar 16.5 milionë tonë ushqime ukrainase në vendet e Azisë, Evropës dhe Afrikës.

Në Stamboll më 17 nëntor, Ukraina, Kombet e Bashkuara dhe Turqia ranë dakord të zgjasin Iniciativën për Transportin e Sigurt të Drithërave dhe Mallrave Ushqimore nga portet e Ukrainës për 120 ditë të tjera. Nisma u nis më 22 korrik dhe anija e parë me ushqime ukrainase u largua nga porti i Odesës më 1 gusht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts