“Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh”/ Zgjedhjet në Shqipëri, Rama për ‘Financial Times’: Jemi një demokraci adoleshente, por…


https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_54e9d277-1957-4cd6-a007-e13c90584aaf

Gazeta prestigjioze ‘Financial Times‘, i ka kushtuar një shkrim situatës politike në Shqipëri, pas zgjedhjeve të 25 prillit.

“Zgjedhjet e 25 Prillit ishin më të qeta se ato të vitit 2019, por ‘demaskuan’ polarizimin politik në rritje”, shkruhet në hyrje të artikullit.

“Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i tha kryeministri Rama ‘Financial Times’.

Gazeta kujton se Partia Socialiste e drejtuar nga Edi Rama fitoi 74 mandate. “Por analistët thanë se rezultati demaskon një shoqëri të polarizuar e cila ende nuk ka luftuar për të kapërcyer paralizën politike që ka pllakosur vendin në katër vitet e fundit”.

“Zgjedhjet në Shqipëri janë përfshirë nga dhuna. Në dekadën e kaluar, qendrat e votimit u sulmuan dhe fletëvotimet u dogjën, ku disa incidente rezultuan fatale.

Partitë e opozitës bojkotuan zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe refuzuan të marrin pjesë në parlament, duke bërë që mbështetësit perëndimorë të Shqipërisë, BE dhe SH.B.A. të ndërmjetësojnë në një kompromis përpara votimit të muajit të kaluar”.

‘Financial Times’ kujton gjithashtu edhe vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan katër ditë para zgjedhjeve.

Zgjedhjet ishin më të qeta, por kundërshtarët politikë kanë denoncuar blerjen e votave dhe frikësimin e qytetarëve. Vëzhguesit nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë thanë se “partia në pushtet pati përparësi të konsiderueshme nga funksionet e saj, duke përfshirë kontrollin e administratave lokale dhe keqpërdorimin e administratës.

Një mbështetës i Partisë Socialiste u vra gjatë trazirave në qytetin e Elbasanit.

Presidenti Ilir Meta, themeluesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), akuzoi Ramën për drejtimin e një “regjimi kleptokratik” që “rrëmbeu të gjitha pushtetet dhe sovranitetin e popullit të Shqipërisë dhe. . . eliminoi të gjithë llogaridhënien”.

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për parregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit:

“Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie“, citon artikulli të ketë thënë kryeministri.

Sipas gazetes prestigjioze, Rama “tha se ky refuzim për t’u përfshirë në institucionet politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI”.

“Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh”, tha Rama, kujton ‘Financial Times’.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *