“Nëse Ukraina humbet, Putin nuk do të ndalet”, Kievi paralajmëron: S’kemi kërkuar ushtarë nga BE, por ajo ditë mund të vijë

nese ukraina humbet putin nuk do te ndalet kievi paralajmeron skemi kerkuar ushtare nga be por ajo dite mund te vije
nese ukraina humbet putin nuk do te ndalet kievi paralajmeron skemi kerkuar ushtare nga be por ajo dite mund te vije

Konflikti midis Moskës dhe Kievit mund të arrijë në një fazë ku vendet e BE-së duhet të vendosin trupa luftarake në Ukrainë për të kundërshtuar përparimet ruse, ka paralajmëruar ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba.

Në një intervistë me Politico, Kuleba u ankua për rënien e ndihmës ushtarake perëndimore për Kievin në muajt e fundit.

Kuleba shprehu keqardhjen për rezistencën e ligjvënësve republikanë ndaj përpjekjeve të administratës së presidentit amerikan Joe Biden për të shtyrë 60 miliardë dollarë të tjera ndihmë për Ukrainën.

Ai hodhi poshtë gjithashtu një pyetje në lidhje me hezitimin e Gjermanisë për të furnizuar raketa me rreze të gjatë Taurus, duke thënë se është “lodhur duke iu përgjigjur kësaj.”

Megjithatë, presidenti francez Emmanuel Macron, i cili tha muajin e kaluar se ai “nuk mund të përjashtojë” mundësinë e dërgimit të ushtarëve nga vendet e NATO-s në Ukrainë, i shmangu kritikat e tij.

“Ne ishim të kënaqur që pamë presidentin Macron të shkojë në atë drejtim”, tha ministri i Jashtëm ukrainas.

Kievi nuk kërkoi kurrë “prezencën e trupave luftarake evropiane në terren”, por udhëheqësit e BE-së duhet të mësohen me idenë se “kjo ditë mund të vijë”, theksoi Kuleba.

“Unë jam plotësisht i vetëdijshëm se evropianët nuk janë mësuar me idenë e luftës. Por kjo është një pakujdesi që evropianët thjesht nuk mund ta përballojnë – as për veten e as për fëmijët e tyre”, sepse “nëse Ukraina humbet, Putin nuk do të ndalet”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts