“Nesër në orën 15:00 në sallën e Shën Gjergjit të Pallatit të Kremlinit të Madh”, Rusia do të aneksojë zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës, Putin pritet të…

Vladimir Putin i Rusisë do të mbajë një ceremoni nënshkrimi të premten për të aneksuar katër zona të tjera të Ukrainës pas referendumeve të vetëquajtura e të dënuara nga Ukraina dhe Perëndimi si një mashtrim.

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia kishin pohuar më parë se stërvitja pesë-ditore siguroi mbështetje pothuajse totale popullore.

Të ashtuquajturat votime u mbajtën në Luhansk dhe Donetsk në lindje dhe në Zaporizhzhia dhe Kherson në jug.

Presidenti rus do të mbajë një fjalim të madh në Kremlin.
Një skenë tashmë është ngritur në Sheshin e Kuq të Moskës, me tabela që shpallin katër rajonet si pjesë të Rusisë dhe një koncert të planifikuar për mbrëmjen.

Ngjarja i bën jehonë aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, i cili gjithashtu pasoi një referendum të diskredituar dhe u paralajmërua nga një nënshkrim i Kremlinit i ndjekur nga një fjalim për fitoren presidenciale në parlament. Ky aneksim fillestar nuk është njohur kurrë nga shumica dërrmuese e komunitetit ndërkombëtar, dhe as kjo nuk do të njihet.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se “pseudo-referendumet” ishin të pavlefshme dhe nuk e ndryshuan realitetin. “Integriteti territorial i Ukrainës do të rivendoset. Dhe reagimi ynë ndaj njohjes së rezultateve nga Rusia do të jetë shumë i ashpër.”

Asnjë monitorim i pavarur i procesit rus nuk u zhvillua dhe zyrtarët zgjedhorë u fotografuan duke shkuar derë më derë të shoqëruar nga ushtarë të armatosur.

“Nesër në orën 15:00 (12:00 GMT) në sallën e Shën Gjergjit të Pallatit të Kremlinit të Madh do të mbahet një ceremoni nënshkrimi për përfshirjen e territoreve të reja në Rusi”, tha zëdhënësi Dmitry Peskov. Do të nënshkruhen marrëveshje të veçanta me dy liderët separatistë të mbështetur nga Rusia në lindje dhe dy zyrtarët e emëruar nga Rusia në jug.

Ashtu si me Krimenë, dy dhomat e parlamentit të Rusisë do të ratifikojnë zyrtarisht traktatet e aneksimit javën e ardhshme. Presidenti rus pritet t’i drejtohet dhomës së lartë të parlamentit më 4 tetor, tre ditë para ditëlindjes së tij të 70-të.

SHBA ka thënë se do të vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të referendumeve të organizuara, ndërsa vendet anëtare të BE-së po shqyrtojnë një raund të tetë masash, duke përfshirë sanksione ndaj kujtdo që është i përfshirë në votime.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha të enjten se njerëzit në rajonet e pushtuara të Ukrainës ishin marrë nga shtëpitë dhe vendet e tyre të punës me kërcënim dhe ndonjëherë me armë. “Kjo është e kundërta e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Dhe kjo është e kundërta e paqes, është një paqe e diktuar,” tha ajo.

Stërvitja filloi në 15% të Ukrainës të premten e kaluar me vetëm disa ditë njoftim. Media shtetërore ruse argumentoi se përdorimi i rojeve të armatosura ishte për qëllime sigurie, por ishte e qartë se kishte efektin shtesë të frikësimit të banorëve.

“Duhet të përgjigjeni verbalisht dhe ushtari e shënon përgjigjen në fletë dhe e mban atë”, tha një grua në Enerhodar për BBC.

Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë nga katër rajonet që ka vendosur të aneksojë. Edhe pse pjesa më e madhe e Luhanskut mbetet në duart e Rusisë, Moska kontrollon vetëm 60% të Donetskut.

Shtatë muaj pasi forcat ruse pushtuan Ukrainën nga veriu, lindja dhe jugu, lufta vazhdon ende në vijat e frontit në të katër zonat. Kryeqyteti i rajonit jugor të Zaporizhzhia është plotësisht nën kontrollin e qeverisë së Ukrainës dhe një kundërofensivë është duke u zhvilluar në Kherson.

Edhe pse zyrtarët e emëruar nga Rusia kanë bërë thirrje për aneksim prej disa muajsh, seria e sukseseve ushtarake të Ukrainës në shtator duket se ka detyruar Kremlinin.

Ushtria ukrainase ka rimarrë pjesë të mëdha të verilindjes dhe të enjten tha se forcat e saj po rrethonin trupat ruse në qytetin strategjik të rëndësishëm të Lyman, në Donetsk.

Javën e kaluar, Vladimir Putin njoftoi një thirrje ushtarake dhe kërcënoi se do të përdorte të gjitha mjetet që kishte në dispozicion, përfshirë armët bërthamore, për të mbrojtur atë që ai e konsideronte tokë ruse. Duke aneksuar zonat e pushtuara të Ukrainës, ai do të jetë në gjendje të argumentojë se territori rus po sulmohet nga armët perëndimore, me shpresën se disa qeveri mund të ndalojnë ndihmën e tyre ushtarake për Kievin.

Megjithatë, ministri i jashtëm i Ukrainës ka paralajmëruar se votat e rreme nuk do të kenë ndonjë ndikim në fushën e betejës.

Zoti Putin ka pranuar se janë bërë gabime në përpjekjen e tij për të mobilizuar qindra mijëra rusë për të forcuar trupat e tij në vijat e frontit. Rreth 2,400 protestues janë arrestuar në dhjetëra qytete dhe ka pasur një eksod të burrave rusë që kalonin përtej kufirit.

Vetëm Kazakistani raportoi 98,000 mbërritje deri të martën, dhe ka pasur radhë të gjata në kufirin me Gjeorgjinë. Nga e premtja, Finlanda ka njoftuar se do të kufizojë ndjeshëm hyrjen e rusëve për turizëm ose për udhëtime të mëtejshme në vendet e tjera të BE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *