Nestlé do të shkurtojë 600 vende pune

14:15 29/04/2021

Kompania ka mbyllur fabrikën në Britani dhe do zhvendosi disa prodhime në Evrope      

Nestlé po planifikon të shkurtojë pothuajse 600 vende pune në Mbretërinë e Bahkuar pasi do të mbyllë një fabrikë dhe të kalojë prodhimin e disa produkteve në Evropë.

Kompania zvicerane e ëmbëlsirave dhe pijeve ka bërë të ditur se do të mbyllte faqen e tij në Fawdon, Newcastle upon Tyne, në fund të vitit 2023, me humbjen e rreth 475 vendeve të punës për t’u zhvendosur në pjesën verilindore të Anglisë në York.

Ajo po propozon ndryshime për të përshtatur prodhimin e saj të ëmbëlsirave për të ardhmen, me një investim prej 29.4 milion £ në fabrikat e saj në York dhe Halifax.

Propozimet përfshijnë një investim prej 20 milion paund në fabrikën e Jorkut për të modernizuar dhe rritur prodhimin e KitKat, ku marka u krijua në 1935, dhe një investim prej 9 milion paund në Halifax.

Ndryshimet e propozuara do të krijonin një gjurmë prodhimi më efikase dhe nga ana tjetër do të lejonin investime më të mëdha strategjike në markat më të mëdha të ëmbëlsirave të Nestlé.

Klan News

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com