Netanyahu rikthehet te pista e armëpushimit, dërgon në Katar ekipin e negociatorëve

netanyahu rikthehet te pista e armepushimit dergon ne katar ekipin e negociatoreve
netanyahu rikthehet te pista e armepushimit dergon ne katar ekipin e negociatoreve

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka rënë dakord të dërgojë një ekip negociator izraelit në Katar për të vazhduar bisedimet për një armëpushim në Gaza javën e ardhshme, pas takimit të sotëm midis kreut të shërbimit inteligjent izraelit Mossad dhe kryeministrit të Katarit në Doha.

Mediat izraelite raportuan më herët se shefi i Mossad-it, David Barnea, informoi ndërmjetësuesit e Katarit në Doha se Izraeli refuzon kërkesën e Hamasit për një angazhim me shkrim që negociatat për fazën e dytë të armëpushimit mund të zgjaten për një kohë të pacaktuar nëse është e nevojshme.

Propozimi izraelit thotë se gjatë fazës së parë të armëpushimit, e cila do të zgjaste gjashtë javë, Izraeli dhe Hamasi do të hynin në negociata për kushtet e fazës së dytë.

Siç u tha, këto negociata mund të zgjaten, por Izraeli nuk do të angazhohet për të me shkrim sepse është i shqetësuar se Hamasi mund ta përdorë atë për të siguruar një vonesë të pacaktuar në fazën e parë të negociatave, në vend që të lirojë të gjallë të gjithë pengjet e mbetura, siç ishte planifikuar në fazën e dytë.

Propozimi gjithashtu thekson se Izraeli mund të vazhdojë të luftojë nëse Hamasi nuk respekton kushtet e negociatave.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts