New York heq kufizimet e Covid-19

13:11 16/06/2021

Mbi 70% e popullsisë ka marrë një dozë, vendimi është pritur me fishekzjarrë

New York po heq të gjitha kufizimet për koronavirusin pasi 70% e të rriturve të shtetit kanë marrë të paktën një dozë vaksine. Lajmin e ka bërë të ditur Guvernatori Andrew Cuomotw cilin e konsideroi këtë vendim si historik.

Masat anti-covid nĂ« mjediset tregtare dhe shoqĂ«rore do tĂ« hiqen menjĂ«herĂ«. Cuomo tha se disa kufizime bazuar nĂ« udhĂ«zimet nga Qendrat e SHBA-sĂ« pĂ«r Kontrollin dhe Parandalimin e SĂ«mundjeve do tĂ« qĂ«ndrojnĂ« nĂ« fuqi, kryesisht nĂ« transportin publik dhe mjediset e kujdesit shĂ«ndetĂ«sor.

Bizneset nuk do tĂ« kenĂ« mĂ« nevojĂ« t’u kĂ«rkojnĂ« njerĂ«zve tĂ« vaksinuar tĂ« mbajnĂ« maska ​​dhe tĂ« mbajnĂ« gjashtĂ« metra distancĂ«. BanorĂ«t e pa vaksinuar duhet tĂ« mbajnĂ« ende maska ​​dhe tĂ« ruajnĂ« distancĂ«n nĂ« publik. Atyre mund t’u kĂ«rkohet edhe testi negativ i koronavirusit tĂ« kohĂ«ve tĂ« fundit pĂ«r t’u futur nĂ« disa vende .

New Yorku ka vaksinuar plotësisht pjesën më të madhe të të rriturve se çdo shtet tjetër i madh në vend. Vendimi u prit me fishekzjarrë në Empire State Building dhe monumentet e tjera të shtetit morën ngjyrë blu dhe ar, ngjyrat e New York-ut.

Shumica e shteteve amerikane kanë marrë masa për të hequr kufizimet e koronavirusit ndërsa virusi pakësohet dhe vaksinimet përparojnë. New York u bashkua me Kaliforninë, ku kufizimet përfshirë distancën fizike, kërkesat e maskave dhe kufijtë e kapacitetit për restorantet, dyqanet dhe bizneset e tjera që u shërbejnë konsumatorëve janë hequr.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *