Nga bankat ruse te qeveria e Putinit/ BE bën gati paketën e parë të sanksioneve, ja çfarë përmban

nga bankat ruse te qeveria e putinit be ben gati paketen e pare te sanksioneve ja cfare permban
nga bankat ruse te qeveria e putinit be ben gati paketen e pare te sanksioneve ja cfare permban

Presidentët e Këshillit Evropian dhe Komisionit Evropian kanë reaguar ashpër për agresionin rus kundër Ukrainës.

Në një deklaratë të përbashkët, krerët e dy institucioneve më të larta në BE publikojnë paketën e sanksioneve ndaj Rusisë, ndërsa theksojnë se “BE-ja ka përgatitur dhe është e gatshme të miratojë masa shtesë në një fazë të mëvonshme nëse është e nevojshme në dritën e zhvillimeve të mëtejshme”.

Deklarata e plotë:

Vendimi i Federatës Ruse për të njohur si entitete të pavarura dhe për të dërguar trupa ruse në zona të caktuara të rajoneve të Donetskut dhe Luhanskut të Ukrainës është i paligjshëm dhe i papranueshëm. Ai shkel ligjin ndërkombëtar, integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës, angazhimet ndërkombëtare të Rusisë dhe përshkallëzon më tej krizën.

Të dy presidentët mirëpresin unitetin e palëkundur të Shteteve Anëtare dhe vendosmërinë e tyre për të reaguar me forcë dhe shpejtësi ndaj veprimeve të paligjshme të Rusisë në koordinim të ngushtë me partnerët ndërkombëtarë.

Një takim jozyrtar i ministrave të jashtëm të BE-së i kryesuar nga Përfaqësuesja e Lartë do të zhvillohet sot në orën 16:00. Pas kësaj paketa e parë e sanksioneve do të paraqitet zyrtarisht më vonë këtë pasdite.

Organet përkatëse do të mblidhen më pas për të finalizuar paketën pa vonesë.

Paketa përmban propozime:

për të synuar ata që ishin të përfshirë në vendimin e paligjshëm,
të synojë bankat që financojnë operacione ushtarake ruse dhe operacione të tjera në ato territore,
për të synuar aftësinë e shtetit dhe qeverisë ruse për të hyrë në tregjet dhe shërbimet e kapitalit dhe financiar të BE-së, për të kufizuar financimin e politikave shkallëzuese dhe agresive,
dhe për të synuar tregtinë nga dy rajonet e shkëputura drejt dhe nga BE-ja, për të siguruar që përgjegjësit të ndjejnë qartë pasojat ekonomike të veprimeve të tyre të paligjshme dhe agresive.
BE-ja ka përgatitur dhe është e gatshme të miratojë masa shtesë në një fazë të mëvonshme nëse është e nevojshme në dritën e zhvillimeve të mëtejshme.

Të dy presidentët e mbështetur nga Përfaqësuesja e Lartë vazhdojnë të ndjekin nga afër zhvillimet në terren dhe të konsultohen me liderët e tjerë të BE-së dhe homologët ndërkombëtarë.

Bashkimi mbetet në solidaritet të plotë me Ukrainën dhe i bashkuar në mbështetje për sovranitetin dhe integritetin e saj territorial.

Ne qëndrojmë pranë dhe do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën dhe popullin e saj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts